Dlouho očekávaná bitva podzimu se blíží! Dynamo v rámci 12. kola Fortuna národní ligy přivítá v sobotu Opavu a půjde o první místo v tabulce. Jihočeši se chystají na atraktivní utkání a těší se. Trenér David Horejš však bude postrádat jednu ze svých hvězd Jakuba Peška, který si po vyloučení ve Znojmě nezahraje dva zápasy.

Jihočeši měli možnost dostat se do čela ve Znojmě, kde ale nedokázali zejména ve druhém poločase využít některou z mnoha šancí, a tak se rozešli s domácím týmem smírně. „Utkání jsme si rozebrali. Na vítězství jsme určitě měli, přestože respektujeme sílu soupeře. Mrzí nás, že jsme šance neproměnili, ale na druhou stranu nás těší, že jsme si příležitosti dokázali vytvořit. Bod musíme brát,“ vrací se k poslednímu ligovému utkání trenér David Horejš.

11 zápasů, 6 výher, 4 remízy, 1 porážka, rozdíl ve skóre +14. Naprosto stejná bilance obou sobotních soupeřů. Jediné, co Opavu v tabulce řadí před Dynamo, je vyšší počet vstřelených branek. Černobílé čeká velký šlágr, který bude nesmírně náročný. „Půjde o úplně jiný zápas, než ve Znojmě. Opava má velkou kvalitu. Abychom uspěli, budeme muset podat stoprocentní výkon. Připravíme se do posledního detailu tak, abychom utkání zvládli,“ je přesvědčen čtyřicetiletý kouč českobudějovického mužstva.

Horejš a celý tým se bude muset v následujících dvou utkáních obejít bez jednoho z lídrů. Nejlepší střelec černobílých Jakub Pešek bude kvůli karetní stopce citelně chybět. „Je to rychlostní typ a náš nejlepší střelec, kterého rozhodně budeme postrádat. Na druhou stranu zranění a karty k fotbalu patří. Nabízí se tím šance pro další hráče, kteří dle mého mají na to, aby hráli v základní sestavě. Teď to musí potvrdit. Ztráta Kuby je pro nás citelná, ale věřím, že jej dokážeme nahradit,“ přeje si trenér.

Notně posmutnělý je z karetní stopky i sám potrestaný. „Šel jsem do zápasu s tím, že nedostanu žádnou kartu. Bohužel jsem čtvrtou žlutou dostal čtvrthodiny před koncem, pak jsem dostal i červenou. Je to pro mě ponaučení pro příště, protože při posledním rohu jsme vzadu zůstali s Řízkem (Michalem Řezáčem, pozn. autora) a oba jsme měli žlutou kartu. Byl to risk, měli jsme vidinu gólu z poslední akce, do vápna šli hlavičkáři. Při tom jsme si neuvědomili, že měl vzadu zůstat někdo bez karty,“ přemítá Jakub Pešek, který ve Znojmě dostal první červenou kartu v kariéře. „Na zápasy s Opavou a Táborskem jsem se moc těšil, ale dopadlo to úplně obráceně. Budu klukům na tribuně držet palce a věřím, že to zvládneme,“ dodává Pešek, který zatím neví, jestli může nečekanou pauzu vyplnit alespoň zápasy za juniorku. „Nejsem si jistý, jestli můžu za juniorku hrát. Ale pokud ano, tak si asi půjdu zahrát.“

Kromě Peška a dlouhodobě zraněného Čermáka počítá Dynamo ještě další nejistoty ve složení sestavy. „Skoro všichni by měli být v pořádku. Matěj Helešic dohání tréninkové manko, u něj uvidíme. Dan Turyna si z reprezentačního srazu přivezl trhlinu ve svalu, takže jeho start je nepravděpodobný,“ přidává trenér David Horejš informace o stavu mužstva před ligovým šlágrem. „Jistě přijde hodně diváků. Očekáváme, že přijedou i fanoušci z Opavy, kteří soupeři vytvářejí domácí prostředí i ve venkovních zápasech. Moc se na utkání těšíme. Věřím, že podáme kvalitní výkon a podaří se nám zvítězit,“ dodává šéf českobudějovické lavičky.

Kromě fotbalistů se na sobotní atraktivní duel chystá i Střelecký ostrov. „Chystáme se na zápas jako na každý jiný. Musí se připravit tribuny, zázemí, ale alfou a omegou je hřiště. Trávník musí být v dokonalém stavu, aby měli hráči ideální podmínky pro ten nejlepší fotbal,“ říká Stanislav Marek, jenž řídí tým technického úseku, který se o Střelecký ostrov stará. Trávník na hlavním stadionu dlouhodobě patří mezi nejlepší v republice. Dostojí této pověsti i při sobotní třaskavé bitvě? „Zrovna v úterý se byli u nás podívat pánové z FAČRu a trávník se jim líbil. Je dva roky starý a nachází se v perfektním stavu,“ chválí bývalý českobudějovický rázný obránce. Překvapit by tak mohlo snad jen počasí. „To může překvapit vždycky. Jako třeba při zápase s Ústím, kdy hustě pršelo, a padaly kroupy. Ale voda za dvacet třicet minut odtekla a hrát se dalo,“ dodává Marek s úsměvem.

Bitva o první místo ve Fortuna národní lize se mezi Dynamem a Opavou odehraje na Střeleckém ostrově v sobotu v 16:15.