České Budějovice jsou vyladěné na střet prvních dvou týmů FNL. Těší se fanoušci i hráči. Výjimkou není ani Jiří Kladrubský, který mužstvo povede do utkání s Opavou jako kapitán. "Jsem zastupující kapitán," respektuje Petra Benáta stabilní článek a univerzál v defenzivě černobílých. Podle jednatřicetiletého Kladrubského bude šlágr hlavně o tom, jak jej zvládnou Jihočeši.

Ještě se jednou otázkou vraťme k poslednímu utkání ve Znojmě. Ačkoliv jste šance na vítězství měli, tak celkově bod ze hřiště silného soupeře berete?
Ano. Chtěli jsme samozřejmě vyhrát, ale neproměnili jsme řadu šancí. Kdyby Peša (Jakub Pešek, pozn. autora) nepřerušil jejich brejk v poslední minutě, tak jsme mohli i prohrát. Dostal tedy bohužel červenou kartu, ale v tu chvíli nás zachránil. Bod má v celkovém hodnocení svoji váhu.

Nyní už vaše myšlenky míří ke šlágru s Opavou. Jaké očekáváte utkání?
Úplně jiné než to, které jsme odehráli ve Znojmě. Čekám spíš taktický boj. Bude to zápas ligové úrovně. Moc se těším a navíc jsem si vzpomněl, že s Opavou jsem si připsal první ligový start. Zápas se hrál 28. března 2004, to už je dost dlouho. Takové déjà vu (směje se).

V minulé sezoně skončily oba vzájemné zápasy výsledkem 2:1 pro domácí tým. Myslíte, že tato statistika může mít svůj vliv?
Vůbec ne. Opava už před sezonou vyhlašovala, že chce do první ligy. My taková prohlášení do světa nepouštěli, ale v kabině víme, jaký máme cíl. Sobotní zápas bude jiný, než ty ostatní.

Jakou roli může hrát psychika či nervozita z důležitého duelu?
To uvidíme, každopádně věřím, že si s tím v hlavách poradíme. Pro tyhle zápasy fotbal hrajeme. Nikdo nechce hrát pořád druhou ligu. Každý chce jít výš a to je to, co nás žene dopředu.

Nepociťujete v kabině před šlágrem zvýšenou nervozitu? Nebo naopak se všichni těší?
Těší. To je to správné slovo.

Jako kapitán a jeden ze zkušenějších hráčů jste připraven případně krotit emoce nebo zklidnit mladší spoluhráče?
Jasně, ale věřím, že všichni víme, o co hrajeme. Bude to hlavně o nás, jak zápas zvládneme. Ne o Opavě, ale o nás!

Přímému souboji o první místo by měli glanc dodat i fanoušci. Opavští jezdí hojně podporovat svůj tým i na venkovní zápasy, pro českobudějovické diváky je utkání rovněž velkým lákadlem.
Hrát před plným stadionem je vždy příjemnější. Věříme, že diváci přijdou a podpoří nás. A v ideálním případě budou víc slyšet, než ti opavští.

Na levém kraji obrany se budete muset vypořádat s absencí Jakuba Peška před vámi v záloze. Půjde to?
Změna to bude, Peša měl skvělou formu. Ale v kabině sedí dvacet frajerů, kteří chtějí trenérovi ukázat, že na základní sestavu mají. Věřím, že ho nahradíme.

V sobotu to bude zápas podzimu?
Nevím, jestli úplně zápas podzimu, ale hrají první dva nejlepší týmy, což samo o sobě slibuje atraktivní zápas. Do konce sezony však zbývá ještě hodně kol. Jde o specifický zápas, velmi důležitý, ale nejde ještě úplně o všechno.