Psal se 30. květen 2015. Fotbalové Dynamo hrálo v Liberci a při svém loučení s první ligou prohrálo 1:5. A byl to také zápas, kdy stál v brance při prvoligovém střetnutí gólman Zdeněk Křížek. Tehdy ještě netušil, že to bude na dlouhé čtyři a půl roku naposledy. Jihočeši totiž zabředli ve druhé lize na čtyři sezony a teprve letos se vrátili do nejvyšší soutěže. A to byla šance i pro zkušeného gólmana, aby se postavil mezi tyče v ligovém zápase.

Povedlo se mu to v neděli, kdy ho trenéři poslali do branky v duelu proti Bohemians Praha 1905. Do vítězného duelu. Domácí totiž vyhráli 3:2 a velký podíl na tom měl i šestatřicetiletý rodák ze Strakonic, který v Dynamu strávil celou svou kariéru. „Byl to takový můj sen už ve chvíli, kdy jsme spadli, že si zase někdy zachytám ligu. A jsem rád, že jsem tu šanci od trenérů dostal,“ vysvětloval Zdeněk Křížek po utkání, které bylo pro českobudějovický tým nadmíru důležité, aby se dokázal odlepit ode dna tabulky. „Byly to nervy. To určitě. S výsledkem jsme spokojení, ale za druhou půli budou mít trenéři připomínky. Bohemka měla ve druhém poločase hodně šancí a my měli i velké štěstí, že je nedávala.”

Klíčový zákrok pro celý vývoj utkání předvedl Křížek už v deváté minutě. Hostující tým vystihl rozehrávku domácích fotbalistů. Vyrazil do rychlého protiútoku, který končil zpětnou nahrávkou od brankové čáry do vápna a obrovskou šancí zcela volného Závišky. Ten však trefil jen Křížka. „Po ztrátě míče nás Bohemka pěkně vykombinovala. Byl tam úplně volný hráč. Dal mi to do míst, kde jsem stál. V těchto situacích je to i o štěstí. Roztáhl jsem se, co to šlo, a jsem rád, že jsem gólu zabránil. Pak byl náš výkon v prvním poločasu dobrý.“

S tím souhlasil i obránce Bohemians David Bartek. „Kdybychom dali jako první gól, zápas by se asi odvíjel jinak,“ popisoval i hráč soupeře.

Ve druhém poločase pak Křížek cítil, jaký velký tlak si Bohemians dokázali vytvořit. Jihočeši se dostali do vedení 2:0 a zdálo se, že vše mají výborně rozdané. Poté ale přestali hrát a Klokani toho dokázali využít. První gól v utkání dostal Zdeněk Křížek v 68. minutě. Milan Havel nahrál míč na Davida Barteka, který ho pohotovou střelou uklidil do horního rohu branky. „Na mě to byl výstavní gól,“ říkal hráč a souhlasil i Zdeněk Křížek. „Byl docela blízko. Mohl to dát na obě strany a špatně se na to reagovalo,“ vysvětloval. „U druhého gólu jsem pak nic neviděl. Kluci první střelu skvěle zblokovali, ale tu druhou jsem nezaregistroval. I proto jsem zůstal stát. Uvidím, ještě se podívám na video, jak to vypadalo.“

Přiznal také, že nejvíce úzko mu bylo za stavu 2:1 v 76. minutě. Obrovskou šanci na srovnání měl Milan Havel. Po přihrávce od Nečase byl úplně sám před domácím brankářem. Udělal si kličku do strany, ale netrefil odkrytou branku. „Tam by to bylo srovnáno a to by bylo hodně špatný. Šel jsem mu pod nohy. Lukáš Havel pak za mě do brány. Ještě někdo s ním. Tam to bylo velké štěstí, že přestřelil,“ komentoval Křížek, který si po utkání mohl vychutnat vítězný pokřik v kabině jako jeden z aktérů na hřišti. Do téhle chvíle totiž hlavně jistil Jindřicha Staňka. „Vždycky člověk musí hledat motivaci a respektovat rozhodnutí trenéra,“ uvedl k situaci, kdy nechytal, sám Křížek.

Že půjde do branky, to se Zdeněk Křížek dozvěděl od trenérů ve středu. Obavy z velké dávky zodpovědnosti s ním ale necloumaly. „Zdravá nervozita tam byla. Člověk nemůže být úplný salámista,“ dodal.

Jeho přístupu a také výkonu v zápase si hodně cenil i trenér David Horejš, který se poprvé v sezoně rozhodl ke změně na brankářském postu. „Jindra Staněk za ty předchozí zápasy nemohl, ale nastal čas na změnu. Kříža čekal. Šanci využil a byl strůjcem vítězství. Kdyby nechytil za stavu 0:0 jasný gól, zápas by se vyvíjel jinak. Do duelu s Bohemians vnesl to, co nám v předchozích trochu chybělo. V kritických situacích podržel. Za servis, který tady Jindrovi vytváří, si ligu chytat zasloužil.“