Jako správný fotbalový bojovník se v zápase 18. kola Gambrinus ligy prezentoval útočník Dynama Zdeněk Ondrášek. Nejlepší ligový střelec budějovického týmu si hned v úvodu utkání s Bohemians přivodil po souboji s protihráčem nepříjemnou tříštivou zlomeninu prstu na ruce, přesto vydržel na hřišti prakticky až do konce utkání a navíc vstřelil vítězný gól Jihočechů!

Řeklo by se, že utkání s Bohemians 1905 bylo jako každé jiné. Pro elitního budějovického střelce bylo ale přesto hned v několika ohledech výjimečné. Po úvodním hvizdu začali aktivněji hosté a hned po třiceti vteřinách musel po střele Bartka zasahovat gólman Daněk, přesto na konci první pětiminutovky hry mohli být výrazněji spokojenější Jihočeši. V probíhající třetí minutě totiž ideálním pasem vyslal Filip Rýdel do úniku Michala Klesu, ten s lehkostí sobě vlastní proběhl mezi obránci Bohemians a křížnou střelou k pravé tyči otevřel skóre zápasu. "Rychle vstřelená branka nás pochopitelně hodně nabudila a dodala nám sebevědomí. Když tým vede od třetí minuty 1:0, hned se samozřejmě hraje lépe a soupeře naopak inkasovaná branka srazí do kolen," vzpomíná na snový úvod zápasu Zdeněk Ondrášek.

Fotbal se hraje i na sněhu

Zdeněk Ondrášek při sněhové bouři

Důležitost vstřelené branky se zvětšila o pár desítek vteřin později. Nad Střeleckým ostrovem se z ničeho nic zatáhla obloha a následně přišla nevídaná sněhová bouře, která hráčům na pár chvil prakticky znemožnila pokračovat v zápase. "Nejhorší byl takový ten první nápor vichru a sněhu. Ten drobný sníh byl jak malé jehličky, které píchaly člověka do obličeje a do rukou. V takovém počasí se prakticky nedalo na hřišti ani stát, což potom běhat a hrát fotbal," vzpomíná na nepříjemné chvilky Zdeněk Ondrášek. Ten podobný nečas nikdy nezažil: "Snad ani v osobním životě jsem se v takovém počasí venku nepohyboval. Bylo to hodně zvláštní, jak se počasí z ničeho nic změnilo."

Na podobné klima nebyl nikdo z hráčů a dost možná ani z příchozích fanoušků připravený. "V sobotu před zápasem bylo krásně. Venku svítilo sluníčko, bylo patnáct stupňů a vypadalo to, že začíná pomalu jaro. V den zápasu sice bylo od rána horší počasí. Věděli jsme, že ráno na Žižkově, kde hrála Boleslav, pršelo a něco podobného jsme očekávali i tady doma. Jenže to, co se na stadion přihnalo, asi nikdo ani v nejhorším snu nepředpokládal," dodává Zdeněk Ondrášek. Po necelých deseti minutách hustého sněžení muselo být utkání dokonce na pět minut přerušeno. Úklidová četa Dynama totiž musela na pokyn rozhodčího odhrabat sníh z nejexponovanějších míst vyznačujících velká vápna a brankové čáry.

Geniální gól i se zlomeným prstem

Patičkou zvyšoval Zdeněk Ondrášek na 2:0

V dalším průběhu utkání si Zdeněk Ondrášek připsal jeden faul a jeden odpískaný ofsajd. Další faul v utkání se pro něj stal ale téměř osudným. V probíhající 19. minutě šel již na polovině Dynama do souboje s hostující Jiřím Ptáčkem. Důrazný souboj o balon skončil srážkou obou borců, po kterém spoluhráči přezdívaný "Kobra" neudržel rovnováhu a na kluzkém terénu upadl. Naneštěstí tak nešikovně, že si pochroumal prsteníček na pravé ruce. "V první chvíli jsem slyšel takové prasknutí, jako když se zlomí tužka. Nic mě nebolelo, tak jsem si říkal, že se možná něco stalo soupeři. Pak jsem se ale jen tak podíval na ruku a viděl jsem, že mám jeden z prstů nějak divně ohnutý. V tu chvíli jsem už věděl, že je něco špatně. Doktor Held mi to ale za lajnou hned zatejpoval a hrálo se dál," popisuje budějovický střelec, který i v dalším průběhu zápasu tušil, že s prstem bude možná trochu větší problém: "Při každém dalším pohybu toho prstu jsem cítil, že asi bude zlomený."

V následujících minutách na to ale fotbalový bojovník nemyslel a snažil se dál naplno makat pro tým. A vyplatilo se. Pět minut po nepříjemném zranění totiž vstřelil gól na 2:0, který se nakonec ukázal jako vítězný. A nebyl to gól ledajaký. "Na levé straně to k vápnu parádně zatáhnul Sandro a následně zamířil takovou střílenou přihrávku na přední tyč, kde jsem byl zrovna já. Byl jsem zády k bráně a navíc šel už balon trochu za mně, tak jsem ho levou nohou patou chtěl tečnou. Snažil jsem se ho usměrnit na bránu nebo prostě alespoň nějak změnit směr," popisuje skromně svůj gólový moment budějovický kanonýr.

Byla z toho krásná branka, kterou naneštěstí pro Zdeňka Ondráška detailněji nezachytila žádná televizní kamera. Pokud podobný gól vstřelí nějaký hráč v západní Evropě, okamžitě se videa zachycující tento moment stávají hitem internetu. To v případě budějovického střelce platit asi nebude. "Když jsem viděl po zápase televizní záběry, tak jsem si všiml, že to tam není moc vidět. Vůbec mě to ale nemrzí, byl jsem hrozně moc šťastný, že jsem ten důležitý gól na 2:0 vstřelil," dodává s další porcí skromnosti.

Po zápase do nemocnice pro sádru

I se zlámanými prsty na ruce se dají dávat góly

Zápas nakonec Jihočeši dotáhli do vítězného konce, jenže pro Zdeňka Ondráška večer zdaleka nekončil. Pár minut po vystřídání a konci zápasu putoval do nemocnice, kde se měl definitivně určit stav pochroumaného prsteníčku. Diagnóza nebyla pro letos osmigólového útočníka příliš milosrdná. Z úst klubového lékaře Martina Helda slyšel informaci o tom, že má komplikovanou tříštivou zlomeninu a že musí hned v nejbližších dnech podstoupit operaci. "Ještě před operací hovořily první prognózy o tom, že nebudu moci trénovat tak dva až tři týdny," říká s mírným smutkem v hlase bojovník Dynama.

Jen málokdo dokáže posoudit, co musel Zdeněk Ondrášek během utkání protrpět. "Při podobném poranění lidi bolestí často kolabují. Je to velmi nepříjemné a bolestivé zranění a je až s podivem, že Zdeněk dokázal odehrát prakticky celé utkání a navíc vstřelil v zápase branku," řekl na téma Ondráškova zlomeného prstu klubový lékař Martin Held. Jak doktoři hned v den utkání řekli, tak se i stalo. V úterý dopoledne se Zdeněk Ondrášek hlásil v nemocnici a po obědě podstoupil pod celkovou narkózou operativní zákrok.

V březnu zpět do ligy a také pro cenu Fair play

Vzpomínka na dubnové utkání Dynama s Ústím

Na začátku března bude mít budějovický ostrostřelec pravděpodobně volné víkendy. Zápasy v Jablonci a Ostravě pro něj určitě nebudou na programu dne a vzhlížet bude moci až k dalším ligovým bojům. Pokud vše půjde podle plánu, měl by být trenéru Ciprovi k dispozici v druhé polovině března. "Bezprostředně po operaci mi ještě nikdo neřekl, jak zákrok dopadl a jaké mám vyhlídky. Osobně ale počítám s tou první prognózou, že bych mohl za dva až tři týdny začít opět naplno trénovat," řekl Zdeněk Ondrášek v úterý jen pár desítek minut po probuzení z narkózy.

V kalendáři si musí v průběhu března zakroužkovat ale ještě jedno důležité datum. Ve čtvrtek 29. března je totiž pozván do Prahy, kde by měl od Českého klubu Fair play obdržet cenu za čestný čit v rámci ligového utkání. "Je pravda, že když se mi pozvánka dostala do ruky, tak jsem si v první chvíli nebyl jistý, za co mám tu cenu dostat. Až pak jsem se bavil se se Stráďou (Tomáš Stráský, pozn. autora), že by to mohlo být ze jarní zápas Gambrinus ligy, ve kterém se tehdy on zranil," vzpomíná Ondrášek na utkání z poloviny dubna, kdy Jihočeši hráli doma s Ústím nad Labem. A trefil se přesně. V úvodu utkání za stavu 0:0 šel Tomáš Stráský do souboje s protihráčem, po kterém zůstal s krvavým šrámem na hlavě ležet na hrací ploše. Stráský souboj o míč přesto vyhrál a vzhledem k tomu, že se hra nepřerušila, mohl jít Zdeněk Ondrášek z úhlu sám na brankáře. Když ale viděl zraněného spoluhráče, okamžitě zakopl míč do zámezí. "Stráďa se na první pohled hodně ošklivě srazil s tím protihráčem. Byla to opravdu velká morda a vůbec mě v tu chvíli nenapadlo, že bych pokračoval ve hře. Úplně automaticky jsem se snažil přerušit hru," vzpomíná.

Pro jeho čin neměli pochopení ale domácí fanoušci na hlavní tribuně. "Hned na mně začali řvát, co to dělám a proč neútočím. Chápu, že asi chtěli vidět gól, ale vůbec jsem toho rozhodnutí nelitoval. Stráďa měl celou hlavu od krve a pokud se nepletu, tak v tom utkání následně musel i střídat," doplňuje Ondrášek. Fanoušci přesto tehdy odcházeli ze Střeleckého ostrova spokojeni, Dynamo dokázalo vyhrát 2:0, druhý gól vstřelil tehdy právě také Zdeněk Ondrášek a Dynamo udělalo důležitý krok k záchraně v lize.

Nyní bude muset ale na několik týdnů na fotbal zapomenout. Přesto mu všichni přejeme brzké uzdravení a co nejrychlejší návrat na ligové trávníky.