S jeho přítomností na trávníku stojí a padá úspěch či neúspěch fotbalistů Dynama. Názorně to bylo vidět při generálce v Mladé Boleslavi, kde kapitán nenastoupil a mužstvo inkasovalo šestkrát. Nyní už je však Roman Lengyel fit a v sobotu se postaví ostravskému Baníku v čele s Milanem Barošem.

Po nepovedené generálce vedení sáhlo ke změně na postu trenéra. Jak vy vidíte tuto změnu?
Nebereme tu výměnu špatně. Vedení dalo šanci Martinu Vozábalovi s Pavolem Švantnerem, které všichni dobře známe. Je to rozhodnutí vedení a jdeme společným cílem k záchraně.

V zápase v Boleslavi byla obrana bez vás děravá. Cítíte, že obrana na vás hodně stojí?
Ten zápas jsem neviděl, ale podle toho co jsem slyšel, tak po dvacetiminutovce bez šancí dostaneme dva slepené góly a je těžké hrát. Navíc Boleslavi narostla křídla… Ale jenom mnou to určitě není. Před tím jsem hrál a v Salcburku jsme dostali čtyři branky. Někdy se takový zápas stane a možná dobře, že jsme takovou facku dostali teď a ne v sobotu v Ostravě.

Roman Lengyel

Za Baník zřejmě poprvé nastoupí Milan Baroš. Co to pro vás znamená?
Může nás to nažhavit a pomoci k lepšímu výkonu. Já ho dobře znám, je to kvalitní hráč. Bude se hrát před pěknou návštěvou. Máme z něho pochopitelně respekt, ale rozhodně se ho nebojíme!

Baroše se sice nebojíte, ale je to jistě zajímavé, duel je hodně sledován.
Každopádně. Baroš psychicky zvedne tým a všichni budou víc nahecovaní. Ale může to být i pro nás výhodou, jelikož asi bude vyprodáno a každého to musí ještě víc nabudit. Věříme, že na Bazalech uhrajeme dobrý výsledek.

Nemohlo by to Ostravu naopak ještě více srazit, pokud by se bývalému reprezentačnímu forvardovi nedařilo?
Nevím, to nedokážu posoudit. Dlouho nehrál, kdo ví, jestli trénoval. Možná ani nebude hrát od začátku, ale záleží pouze na nás. Tomuhle týmu věřím a doufám, že tam neprohrajeme.

Do Boleslavi jste nejel kvůli svalovým problémům. Už jste stoprocentně fit?
Týden jsem netrénoval a začal jsem znovu až v úterý. Ale je to naplánované tak, abych na ligu fit byl a připraven odevzdat stoprocentní výkon.

Do zadních řad přišel arménský stoper Mkoyan. Jak funguje vaše spolupráce?
Je na něm patrné, že je to nesmírně zkušený hráč, má něco za sebou a vůbec nepanikaří. Je sice menší postavy, ale přirovnal bych ho typově a důrazem trošku k Tomáši Řepkovi. Na rozdíl od něj umí perfektně s míčem a může hrát i štítového záložníka a není to ten typický bořič. Mohl by pro nás být velkou posilou.

Už tušíte, s kým naskočíte v sobotu ve stoperské dvojici?
To ještě vůbec nevíme. Ani na tréninku se to moc neřešilo. Ale myslím si, že Mkoyan určitě nastoupí buď v obraně, nebo v záloze.

Nedávno přišel ještě druhý Armén – Edgar Malakyan. Jste takový jejich průvodce, jelikož oba umí pouze rusky?
Edgar Malakyan trošku česky umí, říkáme mu Maky, protože to jeho jméno je trošku těžší na výslovnost (směje se). Umím rusky, takže jim pomáhám. Podařilo se mu zajistit byt a snažím se mu tady to angažmá usnadnit. Čeština pro něj bude těžká, ale je to sympatický kluk a do kolektivu určitě zapadne.