Čtyři výhry řadě, dvanáct vstřelených gólů a posun ze spodu ke středu tabulky. Fotbalové Dynamo udivuje v posledním měsíci nejvyšší soutěž a vyrovnává své rekordy. Jen dvakrát ve své historii totiž Jihočeši dokázali vyhrát čtyři utkání v první lize za sebou. Letos je to potřetí. A pokud uspějí v neděli od 14.30 hodin, budou moci svěřenci trenéra Davida Horejše přepisovat historii. Pětkrát v řadě totiž v lize ještě nikdy nevyhráli. Tak buďte u toho!

„Je za tím tvrdá práce. Moc si toho vážíme. Pracujeme na určitých věcech na tréninku a daří se nám to přenášet do utkání. To je to podstatné. Hráči věří tomu, že to, co po nich chceme, nese úspěch. Přesvědčili se o tom, co dřina přináší,” odpovídal trenér Dynama David Horejš po nedělním zápase v Teplicích na otázku o důvodech téhle série. Hosté vyhráli na severu Čech 3:1 a potvrdili svou formu po výhrách s Bohemians, v Olomouci a doma proti Karviné. „Teď bude důležité na to navazovat. Musíme dál hrát aktivní fotbal, i když se to ne vždy musí výsledkově povést,” dodal kouč.

Aktuálně se jim povedlo něco, co už jejich předchůdcům v sezonách 1995/96 a 2011/12. V devadesátých letech se tehdy svěřenci trenéra Pavla Tobiáše take dokázali radovat ze čtyř výher v řadě. Ta sezona se pro ně nevyvíjela úplně dobře. Po čtyřech kolech měli jen jednu výhru, ale pak to přišlo. Klíčovým se ukázal zápas v Uherském Hradišti, který tým vyhrál 2:0 po trefách Karla Váchy a Ladislava Fujdiara. Následovala výhra 1:0 v Ostravě a poté dvě výhry 2:1. Doma s Drnovicemi a v Hradci Králové. Tehdy byl tým utvořen právě kolem střelců Karla Váchy a Ladislava Fujdiara. Důležitou roli tam hráli další klubové legendy jako Stanislav Marek nebo Martin Wohlgemuth. A sezonu dohrál celek v pohodě. Bez větších záchranářských starostí ji zakončil na jedenáctém místě.

Před sedmi lety byl start do sezony hodně dramatický. Dynamo po pěti kolech nemělo ani bod a poprvé vyhrát se mu povedlo až ve 12. kole. I to ho odsoudilo k tomu, že muselo bojovat o záchranu v nejvyšší soutěži. Ta se nakonec povedla uhrát. A to i díky sérii mezi 23. a 26. kolem. Ze čtyř duelů vytěžili svěřenci trenéra Františka Cipra plný počet bodů a to jim pomohlo čtyři kola před koncem slavit setrvání mezi tuzemskou elitou.

Čtyři vítězství v řadě odstartoval duel doma s Hradcem Králové. Ten rozhodl z penalty v 93. minutě Rudolf Otepka. Následovala výhra 1:0 v Teplicích a stejným poměrem bodovalo naplno Dynamo i doma se Slavií Praha. Gól tehdy dal Petr Javorek, který je v kádru i letos. Když pak Jihočeši vyhráli 2:1 v Příbrami, mohl František Cipro, který v průběhu soutěže vystřídal na lavičce Jiřího Kotrbu, spokojeně kostatovat, že záchrana je realitou. „Pro nás je to velké vítězství, protože jsme se tím definitivně zachránili. Sestupující týmy nás už nemohou doběhnout. Máme za sebou takové to období, kdy v každém zápase musíme bezpodmínečně vyhrát a zároveň musíme neustále sledovat, jak hráli soupeři,“ hodnotil tehdy Cipro. Nakonec skončil s týmem na desáté pozici.

Dynamo ví, jaké je to vyhrávat. V uplynulé sezoně druhé ligy se mu to povedlo dvanáctkrát za sebou. Ale první liga je výš a na Střeleckém ostrově se bude otevírat její druhá polovina.