U brankáře je to málo vídané, ale stát se to může. Českobudějovický gólman Jindřich Staněk inkasoval v Ústí třetí žlutou kartu v této sezoně, a tak si musí ve zbývajících deseti zápasech dát pozor, aby nemusel za karty pykat. "Kluci musí vstřelit alespoň dva góly, abych nemusel zdržovat," usmívá se s nadsázkou dvaadvacetiletý gólman, který byl i tentokrát oporou Horejšova celku.

Českobudějovičtí fotbalisté zvládli další náročné utkání, když zvítězili v Ústí nad Labem. V celkovém pohledu na závěrečné utkání 20. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY šlo o zaslouženou výhru Jihočechů. „První poločas se nám tolik nepovedl, i když jsme na začátku měli dvě vyložené příležitosti. Ve druhé půli jsme výkon zlepšili, vstřelili rozhodující gól a pak už si tři body pohlídali. Byl to těžký zápas. Ale Ústí chtělo hrát fotbal, což nám vyhovovalo,“ vrací se k utkání na severu Čech brankář Jindřich Staněk.

Po pauze tlak černobílých sílil a bylo otázkou času, kdy přijde vedoucí branka. Dynamu se povedla vstřelit na konci úvodní hodiny hry po bombě Kladrubského. „Nechci to zakřiknout, ale myslím si, že máme poměrně vyspělý tým. Byli jsme trpěliví a věřili, že gól dáme. Hráli jsme na vítězství, nechtěli jsme jen bránit remízu. Gól se nám povedlo vstřelit, mohli jsme výhru ještě pojistit. Každopádně jsme to zvládli, což je hlavní,“ chválí si dvaadvacetiletý gólman.

#1 Jindřich Staněk

Cenným výsledkem ze stadionu Army je i fakt, že Dynamo nepustilo domácí za celý zápas do žádné vyložené příležitosti. Navíc když Ústečtí patří k předním a nebezpečným celkům F:NL. „Musím kluky pochválit, hráli dozadu skvěle. Obranu máme skvělou po celý průběh sezony. Tam nás bota netlačí,“ vysekl poklonu na adresu svých spoluhráčů ze zadních řad brankář Jindřich Staněk. Českobudějovická defenziva je čtvrtou nejlepší v soutěži.

Díky třetí výhře 1:0 na jaře na hřištích soupeřů a zaváhání soupeřů odskočilo Dynamo na čele F:NL už na sedm bodů druhé Jihlavě, o deset na třetí Hradec. „Uvědomujeme si, jaký náskok máme. Ale zůstáváme nohama na zemi, pořád je to jen malý krůček. Zbývá ještě třetina soutěže. Nechceme vůbec kalkulovat, koukáme pouze na sebe. Chceme každý zápas vyhrát,“ ujišťuje strakonický rodák.

Staněk vychytal v Ústí nad Labem svoji šestou nulu v sezoně. Zápas však vůbec nemusel dochytat. V průběhu druhého poločasu dostal žlutou kartu a v samotném závěru se pak pustil do strkanice s domácím Markem Krátkým, který do českobudějovického brankáře nevybíravě naskočil. „Bylo to od něj úplně zbytečné. Ve výskoku jsem měl míč pevně v rukou a on do mě naskočil. Já bolestivě spadl na rameno a vystartoval jsem po něm. Byla to ode mne hloupost, ale v tu chvíli jsem byl plný emocí. Rozhodčí mě klidně mohl po druhé žluté kartě vyloučit, asi přimhouřil oko,“ usmál se Jindřich Staněk.

Nicméně mladý gólman Dynama se dostal situace, která není pro brankáře všední. Deset kol před koncem soutěže má Staněk tři žluté karty, všechny inkasoval v závěrečných minutách zápasů, kdy příliš otálel s rozehrávkou. „Ještě se mi to v kariéře nestalo, minulý rok jsem měl žluté karty dvě. Dělal jsem si z kluků legraci, že musí dát minimálně dva góly, abych v závěru nemusel zdržovat,“ směje se bývalý gólman reprezentační jednadvacítky, který ale druhým dechem vážně dodává. „Nepříjemné to je, musím si dávat pozor. Ale někdy to člověk neovlivní. Pokud bych tím získal taktickou výhodu pro tým, tak bych zápas stál, nedalo by se nic dělat,“ krčí rameny. Byly všechny tři dosavadní žluté karty pro Staňka za zdržování oprávněné? „První byla trošku přísnější, druhá doma s Brnem zasloužená. Tu poslední bych nechtěl komentovat.“

Další utkání čeká Dynamo v neděli na Střeleckém ostrově proti Pardubicím, tedy dalšímu celku z první poloviny tabulky. „Nebude to lehký zápas, Pardubice mají kvalitní mužstvo. Ale bude to hlavně o nás. Hrajeme doma a budeme chtít zvítězit,“ nepřipouští pochybnosti Jindřich Staněk.