Ve 27. kole se týmům z horních příček nedařilo. Kladno si na oslavy postupu do první ligy muselo odložit díky prohře na Žižkově na středu, kdy dohrávalo 17. kolo v Kunovicích. Viktoria naopak oživila své naděje. České Budějovice pouze remizovaly v Kroměříži a Hradec Králové prohrál s Ústím nad Labem, dokonce 0:3. Severočeši ale zase ztratili dohrávkou s Pardubicemi, s nimiž získali pouze bod za bezbrankovou remízu. I spodek tabulky je více méně vyrovnaný. Nejhůře jsou na tom Brno B, Hlučín a Sparta B. Jen o bod více k dobru od předposledního mají Vítkovice. Kromě Kladna tedy de facto nemá ještě nikdo nic jisté.
Postupující Kladno sice prohrálo na Žižkově, ale výhrou v Kunovicích svou reputaci napravilo. Žižkov šel za výhrou cílevědoměji. Hosté se od začátku ocitli pod tlakem, z něhož vzešel ve 14. minutě gól Bukače. Kladno pak přidalo, mělo navrch, ale v 35. minutě získala Viktoria penaltu za Killarovu ruku po Grznárově přímém kopu. Bukač zvýšil na 2:0. Hostím chyběla finální přihrávka a i když měli ve druhé půli mnoho šancí, žádná ke gólu nevedla.

V Kunovicích se hrál oboustranně ofenzivní fotbal. Kladenští si ale vypracovali více šancí než domácí. Ve 25. minutě nevyužil Veleba chybu gólmana Kováře, když z 25 m netrefil úplně prázdnou branku. Kasálkovi zase jeho pokus vyrazil brankář Vašek. Ve druhé půli pokračovalo Kladno v ofenzívě. Střely Marka a Galbavého vykopl z brankové čáry stoper Zemánek. O výsledku se rozhodlo v 56. minutě, kdy se podařil únik Kalinovi a jeho prudký centr srazil do vlastní sítě Živný. V závěru si hosté už jen hlídali vítězství.

Kladno má 54 body a skóre 42:16. Žižkov je třetí se 45 body. Kunovice jsou osmé se 34 body a skóre 33:38. O víkendu remizovaly s HFK Olomouc. Utkání na Hané chyběla fotbalová kvalita a hodně dlouho i šance. Olomoučtí měli první velkou příležitost až ve 40. minutě, Spáčil však branku přestřelil. V nastaveném čase se však dočkali a do druhé půle šli díky gólu Kropáčka jako vedoucí tým. V druhém poločase měly Kunovice mírnou převahu a snažily se vyrovnat. Do šancí se ale přes pozornou domácí obranu nedostávaly. Vyrovnat se hostům podařilo také až v nastaveném čase, kdy se po chybě Lošťáka a jeho nedorozumění s brankářem Šromem dostal míč ke Křížovi, a ten jej z hranice šestnáctky poslal do prázdné branky. HFK Olomouc je na šesté příčce a má 40 bodů.

Druhé České Budějovice zajížděly do Kroměříže. Domácí začali s velkým respektem a Jihočechy dlouho nepustili do žádné vážnější příležitosti. Dynamu pomohla k vedení penalta, nařízená po souboji Faldyny s Kobylíkem. Vozábal pokutový kop proměnil. Do náznaku šance se ještě dostal Táborský, který však pálil jen do brankáře Kořínka. Po přestávce přenechali Budějovičtí iniciativu domácím, kteří jejich polevení využili v 65. minutě k vyrovnání. Branka padla z přímého kopu z 20 metrů. Jejím autorem byl Kobylík. Kroměříž mohla vzápětí přidat i druhý gól, ale Klabal se z bezprostřední blízkosti nakonec netrefil mezi tyče. Závěr patřil Dynamu, ovšem Pivoňka i Hrbáč mířili těsně vedle. Dynamo má 46 bodů a stále vede ve střelecké produktivitě – skóre 47:24 hovoří za vše. Co se týče obdržených branek, je lepší jen Kladno, které jich má na svém kontě 16, ale „pouze“ 24 góly obdržely i týmy Hradce Králové a HFK Olomouc. Kroměříž je desátá se 33 body.

Po 27. kole čtvrté Ústí nad Labem hostilo Hradec Králové a od začátku bylo lepším týmem. Domácí svoji aktivitu potvrdili v první půli dvěma góly, a to ve 39. minutě, kdy Fouskova přihrávka našla v šestnáctce hostů Brožíka, který neomylně vymetl šibenici hradecké branky. O pět minut později využil Brožík zaváhání obrany Východočechů a po přihrávce Stožického lovil Ottmar míč ze sítě podruhé. Šancí však mělo Ústí daleko více. Po výměně stran dostal hostující Poděbradský po druhé žluté červenou kartu za faul na aktivního Brožíka a Hradec hrál od 56. minuty v deseti. Aktivní byli hosté však jen posledních 15 minut. Nic ze svého úsilí ale nevytěžili a ještě ke všemu dostali minutu před koncem od Sedláka třetí branku. Hradec Králové je pátý se 42 body. Ústí má díky dohrávce o bod více. Hostilo Pardubice. V průměrném zápase si mohli hosté dát už v 9. minutě vlastní gól. Vzápětí mířila střela ústeckého Ohněníka těsně nad břevno a ve 13. minutě nastřelil pardubický Ditrich pravou tyč. Do konce půle si už ale ani jeden tým větší šanci nevytvořil. Po přestávce mířil ústecký Brožík těsně vedle, stejně jako v 52. minutě pardubický Salák z přímého kopu.V 80. minutě skončila střela Saláka v náruči brankáře Nováka. Bezbrankové remíze už nic nezabránilo.

Pardubice jsou dvanácté se 32 body a skóre 34:33. Mají ještě jeden zápas k dobru, a to s týmem Brna B. O víkendu hostily Xaverov. Pardubičtí zápas dobře rozehráli a předváděli pohledný fotbal. Gólově se prosadili až po necelé půlhodině hry. Hosté souvislému tlaku sice odolávali, ale gólman Pražanů Marek ve 26. minutě dostal za protesty žlutou kartu a následný trestný kop z hranice šestnáctky proměnil Macháček ve vedoucí gól. Ve 40. minutě po Poláčkově faulu zvýšil na 2:0 z penalty Krutý, který byl také u zrodu třetí branky ve 44. minutě. Převaha domácích ale skončila s přestávkou. Xaverov převzal iniciativu a vynutili si převahu, kterou v 63. minutě zužitkoval Vašíček. Byla to ale jediná branka, kterou hosté dokázali dát. Xaverov je devátý a má skóre 34:35.

Olomouc B se „vyšvihla“ na sedmé místo. Hostily ji Drnovice. V klidném prvním poločase pouze těsně minul ve 24. minutě branku domácí Pánek, na druhé straně ve 37. minutě zlikvidoval včasným vyběhnutím gólman Bureš šanci Schulmeistera. Po změně stran měly Drnovice územní převahu a vytvořily si i šance. Víšek však netrefil branku a v 77. minutě ho napodobil Třasoň. Olomouc spoléhala pouze na rychlé protiútoky, které ale nedokázala dotáhnout k přesnému zakončení. Drnovice jsou jedenácté a mají 33 body.

Předposledním zápasem, o němž nebyla řeč, je utkání Vítkovic se Spartou B. Sestupem ohrožení domácí potřebovali Spartu porazit, neponechali proto nic náhodě a od první minuty soupeře zatlačili do defenzívy. Po zmařených šancích Jakuse, Kušnýra a Třasáka se přece jen Ostraváci radovali po brance Švece v 32. minutě. Zvýšení náskoku zabránila mizerná koncovka. Dvakrát neuspěl Jakus, v 80. minutě Švec orazítkoval levou tyč. Pražané za celou dobu brankáře Kella vážněji neohrozili. Vítkovice jsou na 13. příčce s 30 body, Sparta B má o bod méně a je hned pod nimi.

Týmy ze dna tabulky se setkaly v Brně. Brno zahájilo velkým tlakem, ale brejky hostů byly nebezpečnější. V 11. minutě likvidoval brankář Hrubý Skotnicovu tvrdou střelu, pak vyrazil na tyč pokus Veselého a Novosadova dorážka šla vedle. To ale bylo vše, co Hlučín v první půli předvedl. Převaha Brna postupně začala přinášet i šance. Ve 34. minutě se trefil Houšť, který do sítě prodloužil Chlupův trestný kop. Pojistku vedení přidalo Brno B v poslední minutě poločasu. Střeštíka ve vápně fauloval Veselý a Ineman se z penalty nemýlil. Hosté se po přestávce snažili o zvrat, ale neuspěli, ačkoli měli územní převahu, již umocnilo ještě Houšťovo vyloučení v 66. minutě. Jenže Brňané se nevzdali, snažili se o brejky a jeden z nich jim vyšel. V 80. minutě se ve vápně uvolnil Mezlík a po zemi obstřelil brankáře Bolka. Hlučín je týmem s nejvyšším počtem obdržených branek – má jich 43. Brno B i přes výhru zůstává na šestnáctém místě s 25 body.

Výsledky 27. kola:
Vítkovice - Sparta Praha B 1:0 (32. Švec)
Pardubice - Xaverov 3:1 (27. Macháček, 40. Krutý z pen., 44. Mlika - 63. Vašíček)
Ústí nad Labem - Hradec Králové 3:0 (39. a 44. Brožík, 89. Sedlák)
Žižkov - SK Kladno 2:0 (14. a 36. z pen. Bukač)
Kroměříž - České Budějovice 1:1 (65. Kobylík - 26. Vozábal z pen.)
HFK Olomouc - Kunovice 1:1 (45. Kropáček - 90. Kříž)
Drnovice - Olomouc B 0:0
Brno B – Hlučín 3:0 (34. Houšť, 45. Ineman z pen., 80. P. Mezlík)