Jihočeši pokračují ve vynikající formě, která trvá již od závěrečných podzimních kol, sedmkrát v řadě nepoznali hořkost porážky. Po domácím galapředstavení se Zlínem zavítali černobílí do Brna, které nutně potřebovalo bodovat. Jihočeský celek však přenesl neutichající formu i na Moravu a zejména díky výbornému výkonu, který korunoval brankou kanonýr David Lafata ze 48. minuty, si České Budějovice odvážejí z Brna na jih Čech zlaté tři body a v tabulce se tak posunuli na skvělé páté místo.

Průběh zápasu jsme sledovali online.

V utkání osmého týmu s devátým se střetly dva celky, které měly na svém kontě dvě série. Zatímco Jihočeši neprohráli již šest zápasů v řadě, domácí měli na svém kontě početně stejně velkou sérii - ale zápasů bez výhry. Jasné tedy bylo, že cílem domácích bylo šňůru zápasů bez plného bodového zisku přerušit a naopak hosté přijeli udělat všechno pro to, aby počet zápasů, ve kterých nepoznali hořkost porážky, prodloužili.

Do utkání vstoupili mnohem aktivněji domácí, výsledkem jejich snažení byla série rohových kopů a dvě vyložené šance. V 8. minutě hlavičkoval po rohu Kroupa a z brankové čáry odvrátil pohromu Adam, ve 14. minutě pak šel útočník Hlavatý úplně sám na brankáře Kafku, zbrkle ovšem napálil míč do jeho nohou. Od té chvíle se defenziva Dynama zformovala do nepropustného šiku a Brňané, jejichž hrotoví hráči nenasbírali dohromady ani patnáct ligových startů, se už další vyložené příležitosti do konce zápasu nedočkali.

V první půli se ještě budějovickou branku pokoušeli ohrozit Máša a Zúbek, prvně jmenovaný ale Musilův střílený centr z přímého kopu poslal nad bránu a druhý z dvaceti metrů rovněž minul. Jinak se nebylo do přestávky na co dívat, oba protivníci urputně válčili o střed pole a tři přesné přihrávky po sobě působily jako nadpřirozený jev. Brněnský gólman Belic byl přitom na hřišti úplně zbytečný, v jediném náznaku nebezpečí totiž Šustr ukopnul míč Lafatovi ještě před zakončením.

Ihned po změně stran tečoval ve vápně prudkou přihrávku Musil, Kafka ovšem na brankové čáře zachránil a Dynamo krátce poté zasadilo domácím smrtelný úder. Ve 49. minutě odcentroval z pravé strany Vozábal a brněnská obrana i brankář jen sledovali, jak se David Lafata odlepil od země a hlavou přesně vymetl horní růžek. Černobílí tak hned první střelu na bránu přetavili v rozhodující zásah. Od té chvíle s přehledem kontrolovali hru a nezkušený kolektiv Brna se marně snažil dostat byť jen na dostřel budějovické svatyně. Její ochránce Kafka musel vážněji zasahovat jen jednou, když Abrahámův pokus z úhlu vytlačil na roh.

Kontry Dynama byly sice řídké, ale nebezpečné. V 61. minutě se nejlepší hráč zápasu Lafata proháčkoval domácí obranou, jeho přesné zakončení k tyči ale gólman Belic konečky prstů vyrazil. Brněnská naděje tak žila až do konce, ovšem pevná tvrz hostů jim na vyrovnání nedovolila ani pomyslet. Když už se střídající Simr a Musil dostali ve vápně k míči, nedokázali jej přes černobílou hráz propasírovat a neúspěšný byl i zoufalý pokus uspět pomocí nakopávaných balonů. V nastavení naopak ještě mohl přidat pojistku Gruber, svůj samostatný nájezd od půlící čáry ale totálně pokazil, když se v koncovce zcela ukopl.

Díky této výhře se fotbalisté SK Dynamo České Budějovice posunuli již na páté místo ligové tabulky a to je postavení, které pamatuje jen málokterý fanoušek jihočeského klubu. Potvrdit svoje kvality mohou "Dynamáci" hned příští sobotu, kdy je na domácím stadionu čeká soupeř z nejtěžších - pražská Sparta.


Ohlasy trenérů

Stanislav Schwarz: Měli jsme sice vyložené šance, ale s koncovkou jsme byli na štíru. Budějovice hrály sebevědomě a po jejich gólu jsme byli až moc nervózní. Naráželi jsme na dobře organizovanou obranu, naše nakopávané míče na ni neměli šanci, chyběla nám křídelní hra

Pavel Tobiáš: Na tvrdém terénu si ani jedno mužstvo nechtělo komplikovat situaci kombinačním fotbalem a nakopávalo míče dopředu. V prvním poločase jsme si koledovali o gól, což jsem hráčům v poločase vytkl. Druhou půli jsme pak měli pod kontrolou. Nakonec jsme mohli své vítězství ještě pojistit, Gruberova šance byla stoprocentní