Českobudějovické Dynamo přišlo po porážce 0:4 na hřišti Viktorie Plzeň o jarní neporazitelnost. Domácí tým potvrdil roli favorita a Jihočechy přehrál. Dva góly dala Plzeň po sporné situaci. Příslibem do budoucna bylo nasazení tří mladých hráčů.

SK Dynamo České Budějovice prohrál ve 22. kole na půdě úřadujícího mistra z Plzně 0:4. Trenér Jihočechů František Cipro musel před utkáním udělat několik změn v sestavě. Do utkání nemohli nastoupit „plzeňští“ Rýdel a Daněk. Místo nich nastoupili Novák a ke svému debutu v Gambrinus lize brankář Matej Delač. Úvod utkání přinesl šanci Horvátha, který mířil nad branku. Domácí Viktorka od prvních minut častěji držela míč, ale do vyložené šance se nemohla dostat.

V 9. minutě se po přiťuknutí od Řezníčka dostal do dobré pozice Novák. Bohužel pro Jihočechy vypálil metr nad břevno. Plzeň sice držela míč, ale Dynamo zakládalo rychlé protiútoky. Po jednom z nich vybojovalo rohový kop, který nedokázalo využít. Po čtvrthodině hry fauloval Javorek domácího kapitána Horvátha a byla z toho žlutá karta - Javorkova šestá v sezoně. Plzeň zahrozila o pět minut později, kdy pálil těsně nad branku z dobré pozice Darida. Následovala pasáž hry bez šancí a zajímavějších momentů.

Plzeň měla velkou šanci ve 32. minutě, kdy sám před Delačem nedokázal zakončit Kolář. To ale domácí tým nemuselo tolik mrzet, protože síť za Delačem Plzeň rozvlnila hned o minutu později. Z nějakých 25-ti metrů napřáhl Vladimír Darida a mírně vyběhnutý Delač se za míčem natahoval marně – 1:0! Viktorka znovu udeřila o tři minuty později po velmi sporné situaci. Ve vápně Dynama si na centr sáhl rukou Marek Bakoš a po souboji s Machovcem vstřelil gól. Ten byl nejprve uznán, ale po rozmluvě sudího Královce se čtvrtým sudím a rozhodčím na čáře svůj verdikt odvolal. Poté vznikla další diskuze, po které se radostně rozběhl Pavel Horváth a gól byl opět uznán – 2:0.

Dynamo mohlo snížit ke konci poločasu, kdy kopalo dva rohové kopy. Ani jeden ale nedokázalo využít a tak zůstal poločasový stav 2:0. Po začátku druhé půle se ke střele dostal Darida a jeho prudký projektil minul levou tyč Dynama o několik decimetrů. Dynamu se nedařila hra dopředu a Plzeň stejně jako v prvním poločase měla častěji míč pod kontrolou. V 64. minutě dostal šanci ukázat se na levé straně mladík Jindřich Kadula, který nahradil Sandra. O dvě minuty později se po ose Petržela – Bakoš – Petržela dostal do velké šance Darida a naštěstí pro Dynamo poslal balon těsně nad břevno.

Plzeň měla velký tlak a z dobrých pozic gól nedali Kolář, Bakoš a ani Rajtoral. V 72. minutě Jihočeši posílili útok, když Nováka vystřídal Němec a byla to změna k lepšímu. Jihočeši se od té doby dokázali několikrát udržet na polovině Plzně a v pohotovosti musel být i domácí brankář Pavlík. Jenže opět udeřila Plzeň, kdy se na hranici ofsajdu pohyboval Petržela, který poté předložil míč Vladimíru Daridovi, který dal na 3:0! Prakticky ihned po rozehrání se do úniku dostal Michal Ďuriš, udělal kličku Delačovi a poté zakončil – 4:0! Za Jihočechy se na hřiště dostal i třetí mladý hráč, když Řezníčka vystřídal Zdeněk Linhart a bojovnost Kaduly, Němce a Linharta by mohla být do budoucna příslibem.

Plzeň si zbytek utkání v pohodě uhlídala a vyhrála tak 4:0. Dynamo tak poprvé na jaře nebodovalo a v dalším kole se pokusí o reparát s Hradcem Králové. Hrát se bude na Střeleckém ostrově v neděli 1. dubna od 17 hodin.

Sandro (63.)               2 1
Řezníček Jakub (84.)               3 1 42.
Kadula Jindřich (63.)
Němec František (71.)
Linhart Zdeněk (84.)
Legenda: G - góly, AS - asistence, SB - střely na bránu, SM - střely mimo, ST - střely do tyče, RH - rohy, OF - ofsajdy, FL - fauloval, FN - faulován, ŽK - žluté karty, ČK - červené karty

František Cipro (trenér Dynama): "Velmi krátce řeknu, že Viktorka byla lepší a vyhrála zcela po zásluze. Se soupeřem jsme hráli vyrovnanou partii asi třicet minut, kdy jsme tam měli takové situace, díky kterým jsme se mohli dostat do nějakých šancí. Po prvním inkasovaném gólu nás domácí přehrávali, měli šance a přidali další góly. My jsme pak tým prostřídali, poslali jsme na hřiště mladé sedmnáctileté kluky, protože nás ty další velmi důležité ligové zápasy teprve ještě čekají. "

Pavel Vrba (trenér Plzně): "Přibližně do té třicáté minuty jsme měli opravdu problém prosazovat se proti dobře zorganizované obraně Budějovic. Určitě nám pomohl první vstřelený gól a myslím si, že v tom druhém poločase byla naše hra daleko přesnější, přímočařejší a za stavu 2:0 jsme měli hodně šancí na to, abychom dali třetí gól. Pak jsme sice v závěru přidali další dvě branky, ale to bylo již v době, kdy se utkání dohrávalo. Pomohla nám první branka, protože pokud by Budějovice držely stav 0:0 a hráli tak, jako v první půl hodině, tak bychom se prosazovali asi jen velmi těžko."