Pro prvoligové fotbalisty začíná o víkendu fotbalové jaro. Startuje jarní část FORTUNA:LIGY a českobudějovické Dynamo čeká v sobotu zápas s jedním z aspirantů na titul. Na Střelecký ostrov přijede Sparta Praha. Její dres řadu sezón oblékal i David Lafata, který se po skončení aktivní kariéry vrátil domů na jih Čech a nyní je trenérem v Akademii Dynama. Co bývalý elitní ligový kanonýr od zápasu očekává prozradil v krátkém rozhovoru.

Dlouho jste hrál ve Spartě, nyní ale pracujete v českobudějovických službách. Komu budete fandit?
Přiznám se, že fandit budu Spartě. Přeji oběma týmům, ale Sparta body potřebuje víc.

Půjdete se podívat na zápas osobně?
Rád bych. V sobotu hraji zápas s Olešníkem, ale měl bych to stihnout. Doufám, že to vyjde a na stadion se půjdu podívat.

Co říkáte na dosavadní výkony obou týmů?
Myslím, že Dynamo i Sparta mohou být s počtem získaných bodů i s umístěním po podzimu spokojeny. Samozřejmě, že Spartu by každý rád viděl na prvním místě, ale myslím, že sezonu má rozehranou dobře. Na Slavii moc bodů neztrácí a i když se jí některé zápasy nepovedly, v konečném účtování by jí to mohlo vyjít.

A Dynamo?
Dynamo předvádí dobrý fotbal. Patří k týmům z lepší poloviny tabulky a fanouškům na jihu Čech dělá radost.

Jak to nakonec podle vás dopadne?
Nerad tipuji. Ať to dopadne jakkoliv, zklamaný určitě nebudu. Jenom říkám, že ač jsem Jihočech, Spartě bych přál body víc, protože je víc potřebuje.

Koho považujete za největšího aspiranta na ligový titul?
Spartě bych titul přál, bude to mít ale těžké, protože i Slavia s Plzní jsou velice silné týmy. Jako sparťan však budu držet palce Spartě.

Nebudou na jaře Dynamu scházet góly Fortuna Basseyho?
Chybět asi bude, takový je však úděl menších klubů, jako jsou Budějovice. Zpeněžit hráče je pro ně záležitost přežití, a v Dynamu si mohou gratulovat, že v případě Basseyho se jim to takhle povedlo. Nepamatuji si, že by se Dynamu podařilo hráče prodat přímo do zahraničního klubu za tak vysokou částku.

Kdo ze stávajících hráčů kádru by ho mohl nahradit?
Bude to hozená rukavice dalším klukům v Dynamu, aby chytli šanci za pačesy a ukázali se. V zimní přípravě dával góly třeba Michal Škoda. Chytit by se mohl i Mihálik nebo van Buren, ačkoliv ten není typickým hrotovým hráčem. Třeba se o ty góly podělí celé mužstvo. V přípravě je Dynamo střílelo, tak snad mu to vydrží i v lize.

Jste trenérem v Akademii, rostou tam nějací talentovaní fotbalisté, na nichž by mohlo Dynamo v budoucnu stavět?
Věřím, že ano, někteří kluci jsou šikovní. S prvoligovým áčkem už začali trénovat Daniel Hais, což je útočník, dále David Krch, Jan Brabec nebo Ondřej Čoudek. Pro ty kluky je to jenom dobře a nyní bude záležet na trenérovi, jestli jim dá příležitost a podrží je.