Zástupci nejúspěšnějšího slovenského fotbalového klubu se osobně zúčastnili čtvrteční slavnostní vernisáže výstavy a křtu knihy, která detailně mapuje doposud ojedinělý triumf dorostenců českobudějovické Igly před rovnými 50 roky. Přijali také pozvání Dynama k přátelskému posezení a prohlídce zázemí stadionu na Střeleckém ostrově, kde se první federální finále mezi Iglou ČB a Slovanem Bratislava v roce 1972 odehrálo.

Schůzku zprostředkoval Jiří Krauskopf, autor publikace „Mistry navzdory, jak dorostenci TJ Igla Č. Budějovice titul získali“, útočník vítězného dorostu a také někdejší trenér u mládeže Dynama, jenž na podzim roku 1991 zaskakoval na lavičce A-mužstva ve federální lize.

Mistrovský dorost Igly nastupoval pod taktovkou kouče Jana Molkupa (včera by oslavil 90. narozeniny) a jihočeský nováček dorostenecké ligy dokázal v soutěžním ročníku 1971/1972 překvapivě vyhrát jednu ze tří skupin. Ve finále v Ústí nad Orlicí vytřel zrak ambicióznímu Baníku Ostrava a Teplicím a stal se mistrem ČSR.

O titul federálního mistra se budějovičtí dorostenci střetli se Slovanem Bratislava. Hřiště Igly bylo nevyhovující a tak se první finále odehrálo na stadionu Dynama na Střeleckém ostrově. V jihočeské metropoli se tehdy hrála jen třetí liga (Dynamo a Škoda), zájem o utkání byl veliký.

Přes tři tisíce diváků vidělo nadšený výkon hráčů Igly, kteří v 65.minutě vedli již 3:0. Nezkušenost a individuální chyby se podepsaly pod konečný výsledek 3:3. Odvetu v Bratislavě rozhodl domácí Pochaba, federální titul získal Slovan.

Za slovenského mistra se setkání na Dynamu zúčastnili <{>Stanislav Kramarič, projektový manažer, a klubový historik Tomáš Černák. Prohlédli si útroby stadionu, trávník a klubové muzeum.

Mistrovských titulů nasbíral Slovan desítky. Výkladní skříní každého klubu je vždy A-tým. „Pan Krauskopf mě v tom inspiroval, dorostenecký titul jsme v roce 1972 získali po sedmi letech a dlouhých osmnáct let už žádný nezískali. Až přišla parta Dubovského a spol. Přiznám se, že tento úspěch trochu zaniká na konto výročí posledního federálního titulu v roce 1992. Určitě ho budeme chtít v klubu nějakým způsobem připomenout,“ uvedl Tomáš Černák, který má historii Slovanu v malíčku.

Stanislav Kramarič, projektový manažer Slovanu Bratislava, cílí ve slovenském top klubu na silnou tradici a zdravý klubismus. Na starosti má přípravu a realizaci projektů souvisejících s fanoušky a marketing s obchodem. „Pozvání do Budějovic jsme přijali velice rádi. Nesmírně si vážím toho, že si na tento dorostenecký úspěch vůbec někdo vzpomněl. A když mi volal pan Krauskopf, styděl jsem se, že jsem na něj nepřišel sám. Je to krásný počin, že někdo tuhle generaci fanouškům fotbalu připomene,“ poznamenal Kramarič, který společně s Černákem pochvalovali průběh odpolední vernisáže v českobudějovickém DK Metropol, kde výstava probíhá od 27. května do 30. června.

Představitelé Slovanu a Dynama dlouho diskutovali u jednoho stolu na téma fotbal. „Fotbal má lidi spojovat a v tomto případě to platilo dvojnásob. Jsme moc rádi, že jsme měli možnost se osobně poznat a vyměnit si poznatky a zkušenosti s prací v jednotlivých klubech. Na oplátku jsme obdrželi pozvání do Bratislavy,“ uvedl tiskový mluvčí Dynama Michal Průcha, který hosty ze Slovenska provázel s technickým manažerem Danielem Kočerem. Nutno dodat, že k exkurzi patřila i večerní návštěva Masných krámů.