Fotbalisté Českých Budějovic vstoupili skvěle do nové sezony ve FORTUNA:LIZE a zvítězili 2:0 v pražském Ďolíčku, kde na ně čekaly Pardubice, které mají azyl právě ve Vršovicích. Velký podíl na výsledku měl i Dávid Šípoš, který pochytal spoustu šancí a připsal si druhé čisté konto v české nejvyšší soutěži. „Celá obrana fungovala skvěle, kluci mi hodně pomohli a společně jsme udrželi čisté konto,“ chválí své spoluhráče Šípoš.

Co říkáte na vítězný vstup do nového ročníku FORTUNA:LIGY?
Zápas nám nevyšel podle našich představ v tom, že jsme chtěli podat určitě lepší výkon. Ale na konci se kouká na výsledek a ten nás velmi těší, je pozitivní a pro nás je to hodně důležité. Po dlouhé době jsme vyhráli zápas venku a jsme šťastní.

Do brány jste se začal dostávat už na konci minulé sezony a teď jste dostal opět šanci hned od prvního zápasu. V příštím kole hostíte Spartu, proti které jste si připsal první čisté konto.
Ano, na konci jsem se dostal do brány a jsem rád, že tomu tak je i po letní přípravě. Našemu druhému brankáři Janymu (Janáčkovi) vyšla příprava také skvěle, ale trenér mi dal trenér důvěru a doufám, že jsem mu ji v tomto zápase splatil. Věřím, že vítězství budou přibývat. Další zápas bude náročný, ale věřím, že nás přijdou ve velkém počtu podpořit fanoušci a zápas bude mít skvělou atmosféru. Dáme do toho všechno a doufám, že to zvládneme.

Ani jednou jste v minulé sezoně nevyhráli venkovní zápas, bylo to velké téma v kabině?
Měli jsme samozřejmě v hlavách, že jsme nedokázali v předešlém ročníku vyhrát na hřišti soupeře. V kabině jsme si říkali, že se to nemůže stát. Jsem rád, že dnes jsme to hned první zápas venku zvládli a budeme ve venkovních zápasech vítězit i dále a že doma budeme minimálně tak úspěšní, jako jsme byli minulou sezonu, tím pádem by to mohl být skvělý ročník, na to je ale ještě velmi brzy, je to jen první kolo.

V prvním poločase jste chytil tři čtyři šance domácích. Kdy vám nejvíc zatrnulo?
Hned na začátku ve 2. minutě po rohovém kopu. Upřímně ani nevím, jak jsem to chytil. Bylo to v nějaké skrumáži, roztáhnul jsem se a trefilo mě to. (usmívá se). Štěstí k tomu ale patří, a když tomu jdete naproti, tak se vám to vrátí. Celá obrana ale fungovala super, chlapci mi pomáhali, já jsem se snažil pomáhat jim a společně jsme udrželi čisté konto, což mě velmi těší.

Domácí Černý trefil hlavou břevno a chvíli na to otevřel skóre Hellebrand. Byl to pro vás šok v dobrém slova smyslu?
Ano, jak říkáte. Úvod nám nevyšel podle našich představ, Pardubice nás zatlačily, měly tam standardní situace, nějaké centry, které nás prověřily a i tak trochu probraly. Potom se naše hra ale zlepšila. Trenér klukům říkal, ať zkouší více střílet. Helli (Hellebrand) to zkusil a dal svůj první gól v Dynamu, jsme za něho šťastní. Zkusil to a s pomocí teče to tam zapadlo. Ten gól nám hodně pomohl do dalšího průběhu v zápase a gól Maťa (Králika) už nás uspokojil trochu více.

Do té doby to ale bylo stále otevřené, nezdálo se, že by se soupeřem první branka zacloumala.
Výkon Pardubic byl určitě velmi slušný. Myslím si, že jejich fotbalisté cítili šanci, že nás můžou porazit. Druhý gól jim asi trochu srazil sebevědomí, ale dokud rozhodčí nezapískal konec zápasu, snažili se s utkáním něco udělat. Ale jak jsem říkal, naše obrana pracovala skvěle a míče, které na konci létaly do šestnáctky, dokázala odvracet.

Ještě jednou ke Spartě. Proti ní jste si připsal i debut v lize, je svátek pro fotbalistu nastoupit proti letenskému klubu?
Můj první zápas opravdu byl proti Spartě. Brankář Vojtěch Vorel byl na hostování ze Sparty a nemohl chytat. Bylo to na jejich krásném stadionu, bylo tam i hodně lidí, snažil jsem si ten zápas užít, ale prohráli jsme 1:0. Dodalo mi to sebevědomí, že jsem tam dokázal odchytat fajn zápas. V tom druhém zápase proti nim už to bylo lepší, neinkasovali jsme ani jednou. Takové zápasy jsou pro fotbalistu určitě svátek a já se na něj velmi těším a věřím, že můžeme Spartu potrápit.

Trenér Weber řekl na předsezonní tiskové konferenci, že jste s Martinem Janáčkem vyrovnaná dvojice a šanci dostanete oba. Neřekl jste si ale tím dnešním výkonem o post jasné jedničky?
To je asi otázka na trenéra. Jak jsem řekl, jsem rád, že mi dal v tomto prvním zápase šanci a já se snažil o to, o co se snaží každý brankář, a to je nedostat gól, od toho tam ten brankář je. Samozřejmě, brankář musí umět hrát i nohama, mít správné postavení a řešit i taktické věci. Především je ale principem brankářství nedostat gól, a to se povedlo. I Jany je výborný brankář a oba se snažíme dělat maximum a nedostávat góly. Já se snažím podávat co nejlepší výkony a dávám do toho maximum. Do kdy v bráně zůstanu, to je na trenérovi. (usmívá se)