Dvaadvacetiletý Lukáš Provod nevydržel v Dynamu dohromady ani rok. Fotbalistu patřícího Plzni vykoupila mistrovská Slavia, kde podepsal smlouvu do června roku 2024. Jihočeši tím přicházejí o jednoho z tahounů, ale nikdo z klubu mu v odchodu do týmu hrajícího Ligu mistrů nechtěl bránit.

Obrovsky smíšené pocity museli mít na přelomu týdne všichni, kteří českobudějovický fotbal sledují, nebo se o něj starají. O té zprávě už se šuškalo před utkáním se Zlínem (2:0), definitivně ji však potvrdil až trenér David Horejš na pozápasové tiskové konferenci. „Lukáš Provod v pondělí přestupuje do Slavie,“ vyhrkl kouč Dynama na otázku, jak cenné je v týmu mít univerzála, jakým právě Provod je.

Pro vysvětlení smíšených pocitů existují jednoduché důvody. Odchodem Provoda do pražské Slavie černobílí ztrácí jednoho z nejlepších hráčů. Je to fotbalista do tahu, nesmírně silný v osobních soubojích, dobrý ve vzduchu a s čarovnou levačkou, která překonala či minimálně pozlobila nejednoho brankáře v první či druhé lize. Navíc je to univerzál, který je schopen zaskočit na více postech. Může hrát na pravém křídle, levý kraj, pod hrotem, ve středu zálohy a konečně i levého beka. A navíc jej zdobí čistý charakter a příkladná vůle a píle.

A to je právě důvod, proč Lukášovi hvězdné angažmá nelze nepřát. Jeho růst je obrovsky rychlý, přesto zůstal vždy skromný a pokorný. Svým příkladným nasazením se rychle stal oblíbencem (nejen) českobudějovických fanoušků. „Na rovinu říkám, že kdybychom si postavili hlavu, tak Lukáš bez našeho souhlasu odejít nemohl. Dostaly se ke mně názory, že jeho odchod je našim selháním, což je pro mě absurdní. Jak mám mladému klukovi vysvětlit, že má zůstat v Českých Budějovicích místo toho, aby byl zapsaný na soupisku Ligy mistrů a za dva týdny mohl hrát na Interu Milán,“ řečnicky se zeptal generální manažer Martin Vozábal.

Jihočeši Provodův přesun logicky posvětili. „Držet ho tu na sílu by nebylo fér, minimálně vůči němu,“ nepřipustil Vozábal jakékoliv spekulace. Podobně se na věc koukal i trenér David Horejš. „Když mi v pátek večer Martin Vozábal tu informaci zavolal, tak mi zkazil rodinnou večeři. Ani jsem nedojedl, jak jsem byl v šoku. Očekával jsem, že Plzeň si Lukáše stáhne v zimě, ale tohle mě zaskočilo. Původně už neměl ani odehrát zápas se Zlínem, do něho však nakonec naskočit mohl,“ popisuje bývalý ligový obránce průběh Provoda přestupu do týmu českého mistra.

„Lukášovi jsem po zápase v šatně poděkoval za všechno, co pro klub udělal. Byla radost s ním pracovat. Samozřejmě mě jeho odchod mrzí, přicházíme o jednoho z lídrů. Ale musíme se s tím vyrovnat. Takové angažmá mu přeji. Je to poctivý kluk, který si to zaslouží. Přeji mu, ať se mu daří. A říkal jsem mu, ať pozdravuje Messiho,“ usmál se Horejš.

Když Lukáš Provod před třemi týdny po utkání se Slavií (0:3) s takovým bezmocným úsměvem přiznal, že s tak kvalitním soupeřem ještě nehrál, asi netušil, že za tak krátký časový interval bude v Edenu pózovat s číslem 17. Dvaadvacetiletý univerzál má všechny předpoklady, aby se prosadil i v hvězdami nabitém týmu mistra. Tak ať to vyjde, Lukáši!