Letošní sezona FORTUNA:LIGY se zatím teprve rozjíždí, Dynamo už ale stihlo hned v prvních zápasech narazit třeba na Spartu nebo Plzeň. A aby toho nebylo málo, v 8. kole narazí na třetího do party. Venku proti Slavii se Jihočechům dlouhodobě nedaří. Vzpomenete si, kdy naposledy Dynamo porazilo vršovický klub na jeho území?

Teprve sedm zápasů má za sebou česká nejvyšší soutěž. Co se však týče Českých Budějovic, minimálně z pohledu atraktivity se fanoušci rozhodně nenudili. Na Střelecký ostrov přijela ve 2. kole Sparta, v 5. kole byl na tom samém stadionu k vidění souboj Dynama s nejlepším týmem loňské sezony z Viktorie Plzeň. A kolo s číslem 8? Bitva se Slavií v pražském Edenu.

Se Slavií se Dynamo potkalo v rámci nejvyšší soutěže celkem 42krát, padlo přesně 118 gólů, rozhodčí rozdal 178 žlutých karet a 17krát tasil z kapsy kartónek červené barvy. Zajímavé jsou také statistiky výher. Slávisté jich mají na kontě 17 doma a 10 venku, Dynamo porazilo Slavii 4krát doma (naposledy v roce 2012 výsledkem 2:1) a 3krát venku. A vzhledem k tomu, že právě na hřiště Slavie se Jihočeši v neděli vypraví, hlavní předmětem zkoumání bude poslední venkovní výhra.

Už je to nějaký pátek od doby, kdy si přivezlo Dynamo tři body z území pražské Slavie. Nepovedlo se to v minulé sezoně, kdy Sešívaní vyhráli těsně 1:0, nepovedlo se to ani řadu let předtím. Faktem je, že poslední výhru proti Slavii venku slavilo Dynamo v sezoně 2004/2005. Tehdy rozhodl květnový souboj Gambrinus ligy na stadionu Evžena Rošického dvěma góly Marek Kulič, současný asistent trenéra Mladé Boleslavi, který se minulý týden v 7. kole objevil na Střeleckém ostrově.

Poslední venkovní vítězství Dynama proti Slavii (Gambrinus liga) – 9.5.2005:
SK Slavia Praha – SK Dynamo ČB 0:2 (0:0)
Gól: 48. a 79. Kulič. ŽK: Holeňák, Gedeon - Pivoňka, Dvořák, Kulič, Filipko. Rozhodčí: Nehasil – Hrabovský, Kotalík.
Sestava Slavie: Kozáčik - Došek (85. Bálek), Latka, Holeňák, Zbončák - Švec, Gedeon, Koloušek (52. Kuka), Sedláček (46. Hrdlička) - Vlček, Fořt.
Sestava Dynama: Filipko - Pončák, Pivoňka, Homoláč, Krajčík (68. Vyskočil), Leština - Dvořák, Chlebek, Plocek - Svoboda (89. Obermajer), Kulič (90. Myšák).

Název stadionu ze zmiňovaného triumfu v roce 2005 napovídá, že Dynamo ještě nikdy nevyhrálo v Edenu, kam se Slavia přesunula v roce 2008. Jaká je bilance v Edenu? Devět zápasů, devět proher. Často pouze o jeden gól, ani tak ale Dynamo ještě ve Fortuna Aréně, jak zní současný název svatostánku, nevybojovalo ani bod. V neděli dostane jubilejní 10. šanci.