Starší dorostenci českobudějovického Dynama uhráli v podzimní části jedenatřicet bodů a obsadili výbornou šestou příčku. Podzim hodnotí brankář Dynama U19 Jindřich Vokatý, obránce Jiří Novotný, záložník Jindřich Kadula a nejlepší střelec týmu David Radouch. Hráči se dále vyjádřili například i o své blízké budoucnosti a šancích na prosazení se do A-týmu.

Jindřich Vokatý: doufám, že sedmkrát v jednom utkání již neinkasuji

K úspěchu v podzimní části jste směřovali již od první kol, ve kterých jste uhráli velkou bodovou sérii, že?
Určitě nám to hodně pomohlo, protože se nám zvedlo sebevědomí. Od té doby se nám hrálo v mnohem větší pohodě.

Ve druhém a třetím kole jste chytili Spartu a Slavii. Oba duely skončily remízou. Potvrdilo se, že Sparta i Slavia má sílu i v dorosteneckých kategoriích?
Tyto zápasy byly těžké už jen z toho pohledu, že je to Sparta a Slavie. Jsou to velká jména a každý se jich bojí. Nám se ale povedlo eliminovat jejich kombinační hru a vytěžit z obou utkání bod, což bylo na začátku ligy velmi dobré.

Který duel byl pro vás na podzim nejtěžší, nejlehčí, ve kterém jste si nejvíce zachytal a třeba který zápas vás mrzel?
Nejtěžší zápas byl asi v Olomouci. Vypadalo to sice jednoznačně pro Olomouc, ale pro gólmana to bylo velmi nepříjemné a těžké na psychiku. Důležité bylo oklepat se z toho a nemyslet na to. Nejlehčí zápas se mi jeví jako ten s Teplicemi. Teplice jsou sice kvalitní soupeř, ale u nás nic moc nepředvedli a do zakončení se moc nedostali, takže jsem neměl skoro žádnou práci. Zápas, který mě mrzel byl s Hlučínem. I přes vítězství 4:2 se mi utkání nelíbilo. Po zbrklých chybách jsem zavinil oba dva góly soupeře a přišel tak o další nulu. Zápas, ve kterém jsem si nejvíce zachytal byl asi proti Baníku, který měl plno šancí a rozhodně jsem se v brance nenudil.

Jak moc jste spokojený se hrou svých spoluhráčů v poli?
Kluci hráli velmi dobře. Na spolupráci s obranou si stěžovat nemůžu. Jediný zápas, který nebyl ideální, byl s Olomoucí. To utkání se nám hodně nepovedlo. Ještě se nám nepovedl zápas v Plzni, jinak si nemám na co stěžovat.

V Olomouci jste dostali na frak 7:1. Trenér vás ale označil za nejlepšího hráče Dynama. Co se tam dělo?
Nevím, co se dělo. To asi neví nikdo. Byli jsme jak opaření a vůbec jsme nehráli naší hru. V prvním poločase jsem chytil několik šancí, ale stejně byl poločas 3:0. Ve druhém jsme dostali další 4 branky, i když se mi opět povedlo něco chytit. Od toho tam ale jsem a stejně jsem dostal sedm branek. Doufám, že se mi to už nikdy nestane.

Co šance podívat se alespoň na lavičku v A-týmu? Byly nějaké náznaky?
S A-týmem jsem dost trénoval a jsem za to rád, ale na lavičku jsem se nedostal. Myslím že není zatím důvod. Mají v kádru dva velmi kvalitní brankáře a ani jeden z nich není zraněný, takže nemají důvod si mě tam brát. Ale doufám, že když mi forma vydrží, tak se tam třeba jednou podívám.

Na podzim s vámi trénoval brankář Pavel Kučera, který by vám mohl předat hodně zkušeností. Jaká byla spolupráce?
Pavla Kučeru jsem znal už z kabiny A-týmu. Je to zkušený brankář a byli jsme rádi, že jsme ho měli na tréninku. Dal nám spoustu rad do branky i do přípravy, takže spokojenost. A bude jen na nás co si z nich vezmeme.

Jiří Novotný: i v dorostu vnímáme návštěvnost a jsme rádi, že lidé na nás chodí

Osmkrát jste udrželi nulu a máte jednu z nejlepší obran v lize. Spolupráce se spoluhráči nejen v obraně, ale i s ostatními a gólmanem tedy funguje dobře?
Určitě nás velmi těší, že za podzim jsme v dorostenecké lize osmkrát neinkasovali a řekl bych, že se řadíme mezi týmy s velmi kvalitní defenzivní hrou. Všichni si velmi dobře rozumíme a hlavně víme, co od druhého můžeme čekat, takže spolupráce jak s hráči, tak i s gólmanem funguje dobře, až na pár zápasů, které se nám opravdu nepovedly.

V Olomouci jste inkasovali sedmkrát a v Plzni pětkrát. Proč vám tyto dva zápasy nevyšly?
Po třinácti kolech jsme pouze jednou byli poraženi a nejspíš jsme si mysleli, že už to pude samo. Bohužel Olomouc a Plzeň jsou velmi kvalitní soupeři s výbornou kombinační hrou a nás po právu potrestali. Zkrátka k těmto dvou zápasům jsme přistoupili velmi laxně, než oproti zápasům, které jsme odehráli hlavně v první polovině podzimní části, kdy se nám vedlo výborně.

Který zápas se vám na podzim nejvíce povedl?
Nejspíš bych vybral zápas proti Pardubicím, kdy sice soupeř byl o třídu horší, ale k zápasu jsme přistoupili poctivě a vyplatilo se nám to. Utkání jsme navíc dohrávali v deseti lidech v poli a místo toho, abychom zápas pouze dohrávali, jsme dokázali vstřelit další tři branky. Soupeř si tedy nakonec odvezl výprask 5:0.

Jste stoper a určitě vnímáte současnou situaci v A-týmu, kde je plno zraněných obránců. Nedoufal jste, že by mohla přijít pozvánka alespoň na lavičku? Co třeba v budoucnu?
Současnou situaci v A-týmu sleduji a byl bych moc rád, kdybych dostal příležitost jít hrát za muže, ale bohužel to se ještě nestalo. Věřím tomu, že když budu odvádět dobrou práci na hřišti a budu pořád na sobě pracovat, že bych mohl dostat někdy v budoucnu příležitost.

Letos je soutěž dorostu inovovaná v tom, že se osamostatnila. Poznal jste v tom nějaké výhody? Co třeba návštěvnosti?
Velké výhody jsem nepocítil, a co se týče návštěvnosti, určitě každý z nás je velmi rád, když vidí v hledišti co nejvíc diváků, kteří nás mohou podpořit. Tímto bych chtěl poděkovat všem lidem, kteří chodili na naše zápasy a byl bych moc rád, kdyby v jarní části byla návštěvnost v hledišti ještě větší, protože je určitě na co se koukat.

Jakými přednostmi podle vás disponujete proto, abyste byl jednou dobrý stoper?
Řekl bych, že disponuji hlavně svou postavou, která je pro stopera velmi důležitá. A mezi defenzivní vlastnosti, které mi nejlépe jdou, bych nejspíš vyzdvihl souboje tělo na tělo.

Jindřich Kadula: prioritou je dostat se do A-týmu a udržet se tam

Po celý podzim jste patřil k nejlepším hráčům a po účinkování na mistrovství světa v Mexiku se od vás čekají výkony. Jak jste spokojen s účinkováním svého týmu v podzimní části a se svou hrou?
Když bych měl zhodnotit výkon našeho týmu, tak si myslím, že podzim nám vyšel velmi dobře. Asi málokdo může uvěřit našemu postavení v tabulce, protože jsme to opravdu nečekali. Když budu mluvit za sebe, je to asi nejlepší tým ve kterém jsem mohl doposud hrát. Uděláme všechno pro to, abychom minimálně tohle potvrdili i na jaře a skončili do pátého místa. Sám za sebe úplně spokojený nejsem, postihla mě nemoc, byl jsem zraněný a výkony tomu co jsem od sebe čekal nepřicházely. Tím nechci říct, že se mi vyloženě nedařilo, ale každopádně to musí být na jaře lepší. A já proto udělám maximum!

Které utkání, kde jste hrál, vám vůbec nevyšlo?
Nebyl jsem na venkovních zápasech v Olomouci a Plzni, kde jsme vysoko prohráli. Nejvetší zápas “blbec“ byl podle mého v Mostě. Byl to první zápas a skončil 0:0. Bohužel jsme podali špatný výkon a ani mi téměř nic nevyšlo. Nehráli jsme jako tým. Takhle venku nikdy neuspějeme.

Střídal jste pozice na pravé a levé záloze. Která strana vám více vyhovuje?
Ano, můj post je kraj zálohy, ale který, to je otázka. Je to těžké říct, každý zápas vypadá úplně jinak a pokaždé proti mně nastoupí jiný obránce. Pokud bych si mohl vybrat je to asi z levé strany. Hlavně kvůli kličce do hřiště a zakončení pravou nohou. Navíc levačku také nemám nejhorší takže odcentrovat a zakončit mi nedělá problém. U bránění je to horší, na tom musím hodně zapracovat i fyzicky. Lépe se naučit bránit a hlavně se víc donutit. Dopředu můžu vždycky, ale zpátky je to pro mě jako pro ofenzivně laděného hráče těžší. Naštěstí si nevybavuji nějaký gól, za který bych mohl.

Několikrát jste byl nominovaný do A-týmu, ale zůstal jste na lavičce. Jsou to pořád kroky vpřed i za cenu toho, že o víkendu vůbec nehrajete?
Hlavně teď ke konci podzimu jsem se do áčka dostal. Kvůli marodce a kartám v A-týmu. Na hřiště jsem se bohužel nedostal, ale jen tam sedět beru jako obrovský úspěch. Je těžké se v ténhle situaci, ve které se chlapi nachází, na hřiště dostat. Já ale věřím, že se liga zachrání co nejdříve a nemůžu se dočkat kdybych si připsal nějaký ten ligový start.

Co zimní příprava? Už víte, zda jí absolvujete s A-týmem nebo s dorostem?
Do přípravy, která začíná 2. ledna, půjdu s áčkem. Měl bych ji absolvovat celou, což je pro mě obrovská výzva. Doufám, že se mi bude dařit a v A-týmu se udržím. Když bych nenastupoval, tak budu hrát za dorost, což je veliké plus.

Ještě máte příští rok v dorostu, ale určitě už jste přemýšlel o nedaleké kariéře. Měl jste nějaké nabídky od jiných klubů či třeba ze zahraničí? Na Euru a světovém šampionátu jste dal o sobě vědět.
V dorostu mám ještě rok, ale na to se spoléhat nechci. Můj cíl je udržet se v kádru A-týmu a co nejdříve hrát ligu v Budějovicích. Co bude dál je ve hvězdách. Jsem neustále v kontaktu se svým agentem, který mi vše usnadňuje, radí mi a pomáhá. Samozřejmě diskutujeme, co bude dál, ale pro mě je priorita první liga za Budějovice.

David Radouch: góly mě těší ale důležitější je dobrá kolektivní hra

Společně s Vaňkem jste s pěti góly nejlepší střelec týmu. Góly jste ale dával v první polovině podzimu a potom už nic. Co se stalo?
Je skvělé, že jsem společně s Danem (Vaňkem – pozn. autora) nejlepším střelcem, ale více mě těší, že moje góly pomohly celému týmu k dobrým výsledkům. Vynechal jsem zápas s Hlučínem kvůli výronu v kotníku a od té doby jsem gól nedal, možná to bylo právě kvůli tomu.

Po podzimu máte 31 vstřelených gólů, což je průměr ligy. Určitě jich šlo vstřelit více, co proto udělat?
To určitě šlo, v některých zápasech jsme nedali šance, z kterých by měly padat góly. Měli bychom v brankových příležitostech zachovat klidnou hlavu. Na druhou stranu je dobré, že jsme málo gólů dostali.

Jaký gól vás osobně nejvíc těší? Proti komu to bylo?
Za každý gól jsem rád, ale nejvíce asi ten proti Jihlavě, protože to byl důležitý zápas a tenhle gól nás dostal do vedení 1:0. Dostal jsem míč do vápna za obranu soupeře po souhře Radima Staňka s Jindrou Kadulou, kde jsem si míč zpracoval a prostřelil brankáře.

Jak jste spokojený se svými výkony? Dal jste pět gólů. Čekal jste tuto hranici nebo jste měl po podzimu vyšší cíle?
Určitě jsem spokojený, i když to mohlo být samozřejmě lepší. Hlavně mě těší, že se dařilo celému týmu. Pět gólů je dobré, ale kdybych jich měl více a pomohly k výhře, byl bych spokojenější.

V týmu jste nejstarší a blíží se konec v dorostenecké kategorii, co plánujete potom? Vnímáte, že byste mohl mít nějakou šanci na A-tým?
Zatím nic neplánuji, záleží na mých výkonech, ale určitě bych byl moc rád, kdybych dostal šanci nastoupit za A-tým.

Po podzimu jste na 6. místě. V týmu tedy panuje spokojenost?
Trenéři vytvořili z ročníků 93 a 94 tým a všichni byli zvědaví, jak si povedeme. Utvořili jsme dobrou partu a po polovině sezóny 31 bodů a 6. místo v tabulce je pro nás myslím velmi dobrý výsledek. Dařilo se nám hlavně na domácí půdě, kde jsme ani jednou neprohráli. Nepodařily se nám akorát 2 zápasy, v Olomouci a v Plzni, ale to se může stát každému týmu. Celkově jsem moc spokojený a doufám, že se dobře připravíme na jarní část sezóny.