Trenér Pavel Tobiáš se za svou trenérskou kariéru stal jednou z neodmyslitelných ikon budějovického fotbalového klubu. Velezkušený trenér drtivou část své kariéry spojil s Dynamem České Budějovice, kterému zůstal na vždy věrný. "Vždy jsem byl a budu Dynamákem, to se nikdy nezmění," říká s jiskrou v oku čtyřiapadesátiletý trenér, jenž proti Bohemians 1905 povede Dynamo ke svému třístému utkání v pozici hlavního trenéra..

Trenére, tušil jste, že máte na svém kontě 300 zápasů jako hlavní trenér Dynama v první a druhé lize?
Žádnou osobní statistiku si nevedu, ale když nad tím přemýšlím, tak jsem tušil, že by to mohlo být okolo těch tři sta utkání. Tak nějak to odpovídá, že jsem odtrénoval v první lize okolo dvě stě padesáti utkání a zbývajících padesát ve druhé lize.

Přesně tak, nyní to vyšlo, že třísté utkání odehrajete proti Bohemians..
No, popravdě musím říci, že já mám třísté utkání již za sebou. Je pravda, že tohle nikdo neví a není to nikde evidované. Bylo to v sezoně 1992/93, kdy hlavní trenér Jindřich Dejmal odjel zařizovat soustředění do Alžíru a já jako asistent odkaučoval utkání na hřišti Ostravy.

S trénováním jste začal poměrně brzy, již ve svých třiceti letech. Měl jste už tehdy ambice stát se prvoligovým trenérem?
Je pravda, že trenérem jsem se stal ještě o něco dříve, když jsem tady v Budějovicích již někdy v roce 1982 začal trénovat přípravku a to bylo vlastně poprvé, kdy jsem vedl tým, který hrál nějakou oficiální soutěž. V roce 1985 jsem začal trénovat ligové žáky a následně přes asistenta u dorostu, hlavního trenéra dorostu, trenéra béčka a asistenta u áčka jsem se dostal až na pozici hlavního trenéra mužů. V Dynamu jsem tedy vlastně prošel po všech těch schodech od nejmenších přípravek až po muže.

Když jste se v roce 1993 dozvěděl, že budete hlavním trenérem u áčka, jaké jste měl pocity?
Moc do smíchu mi v tom létě 1993 tedy nebylo. Hodně dobře si vzpomínám, že jsem si tehdy trémou nemohl pomalu ani zavázat tkaničku u bot. Dělal jsem v té době první trenérskou licenci, bylo mi tehdy osmatřicet let a měl jsem v té době ještě takové ty hráčské návyky. Fotbal jsem hrál do pětatřiceti let, takže jsem při nástupu před mužstvo nějaký pevný a sebevědomý moc nebyl. Na druhou stranu mi ale pomohl právě hned ten úvod, který byl do jisté míry ale hodně strastiplný. Dokonce bych řekl, že byl strašidelný (s úsměvem). V létě roku 1993 totiž hráči zrovna nějakým způsobem stávkovali, protože neměli vyplacené nějaké finanční prostředky a můj začátek tedy nebyl vůbec jednoduchý. Mým prvním krokem bylo to, že jsem z týmu vyhodil tehdejšího kapitána týmu Vaška Radu. Když se na to podívám teď zpětně, tak to byl možná ten okamžik, který mi ve skutečnosti nastartoval mou kariéru.

Jaké další kroky jste po svém příchodu k týmu dělal?
V tehdejší době mělo Dynamo velké množství výborných odchovanců. Přes Jiřího Kotrbu, který vedl dorost, tehdy týmem prošli hráči jako Poborský, Vácha, Koller, Povišer, Wohlgemuth, a to byli hráči, kteří později hráli exkluzivně fotbal ve špičkových klubech. V té době se právě ale na odchovance příliš nespoléhalo a my jsme to chtěli změnit. Mým cílem bylo tyhle výborné a velmi mladé odchovance zařadit do kádru. Vedle zmiňovaných odchovanců byli v týmu i další Jihočeši jako byli Tejml z Krumlova, Marek ze Žirovnice a nebo Káník ze Strakonic a bylo tady prostě takové velké jihočeské klima. Chtěl jsem všechny tyhle hráče zabudovat do týmu a to se povedlo. Pomohl tomu i Jirka Kotrba, který jim dal šanci již ve druhé lize a tím je všechny nastartoval.

Vzpomenete si na svůj první zápas z pozice hlavního trenéra?
Na ten zápas si samozřejmě pamatuji moc dobře. V sezoně 1993/94 se hrála vlastně poprvé samostatná česká liga a my jsme v prvním kole doma přivítali Vítkovice. Celkově v sezoně chodilo na fotbal hodně lidí a i tento první zápas sledovalo okolo pěti tisíc diváků. Utkání to bylo velmi bojovné a s velkým nasazením. Hodně se to hrálo srdcem a to se divákům samozřejmě líbilo. Zápas byl 0:0 a já ten bod určitě bral. V nastaveném čase vstřelil ale nakonec Wohlegemuth hlavou gól na 1:0 a tím nastartoval naší dlouhou sérii zápasů bez prohry. Odehráli jsme několik úžasných zápasů se zázračnými bodovými zisky. Byla tu opravdu velmi dobrá parta a tým šlapal na sto procent. Po podzimu jsme byli na skvělém druhém místě tabulky za Spartou a když jsme nakonec skončili jako šestí v tabulce, tak jsme to trochu brali jako neúspěch.

U týmu jste vydržel více než čtyři roky. To se v českých luzích a hájích moc nenosí, že?
Byl to i na tehdejší dobu opravdu husarský kousek. Myslím, že ani Karel Brückner v Olomouci nevydržel tak dlouho jako já tady v Budějovicích. Nutno ale říci, že to nebyla určitě moje zásluha. Byla to spíše zásluha hráčů, kteří tu byli v tu dobu opravdu vynikající a navíc tady byla skvělá parta. Svou kvalitu pak tihle hráči ukázali v budoucnosti, kdy se prosadili ve špičkových klubech. Ne vždy se nám také dařilo, ale tehdejší vedení klubu mi tenkrát věřilo a když bylo potřeba, tak mě podrželo. Když jsme měli špatnou sérii, tak jsme věděli, že se z toho dřív nebo později určitě dostaneme, protože náš tým byl opravdu silný. Nikdy jsme nezmatkovali a ono se to vyplatilo.

V průběhu sezony 1997/1998 jste se přesunul do pražské Slavie..
Dalo by se říci, že jsem byl víceméně do Slavie z Dynama vyhozen. V té době jsme totiž v Budějovicích narazili na období, kdy nám to nešlo. Na Žižkově jsme tehdy kopali penaltu v devadesáté minutě, kterou jsme ale nedali, když Penner trefil jen břevno. Nakonec jsme tam prohráli a nervozita mezi námi už byla hodně velká. Ta nabídka Slavie tak přišla v pravý čas, protože já i klub jsme již potřebovali nějako změnu. Ve Slavii to byla pro mě drobná epizoda, protože jsem tam nedokončil ani tu první sezonu. Bylo to paradoxní v tom, že jsem byl ze Slavie vyhozen v době, kdy jsme měli sérii vítězství. Klub jsem opustil ve chvíli, kdy jsme měli za sebou vítězství na Žižkově. Slavie tam předtím nevyhrála asi čtyři roky za sebou, ale přesto jsem musel skončit. Hráčům nevyhovoval můj způsob trénování a byl na mě vyvíjen velký tlak, který se nedal ustát.

Necelý rok po odchodu z Dynama jste se do klubu opět vrátil. Bylo to ve chvíli, kdy vás Budějovice nejvíce potřebovaly..
Vrátil jsem se proto, že Dynamo sestoupilo do druhé ligy. Pro všechny v Budějovicích to byl velký šok a naším cílem bylo vybudovat nový tým, který by se okamžitě mohl vrátit zpět do první ligy. V tom roce 1998 přišli do týmu hráči jako Švantner, Drahorád, Penner, Krejčí, Janda, prostě hráči, kteří měli svou kvalitu. Ti se rychle zařadili mezi zbytek týmu, který tady po sestupu zůstal. Utvořili jsme nové mužstvo, které bylo ale dost odlišné než to první ze sezony 1993/94. Tohle mužstvo bylo více zkušené a naopak to nebylo žádné mužstvo sprinterů. V té druholigové sezoně jsme nikoho neválcovali, nikoho jednoznačně neporazili, ale vše jsme odehráli zkušeností. Vyrovnané zápasy jsme dokázali o gól vyhrát a bez větších problémů jsme se vrátili zpět do první ligy.

V následující sezoně se ale tým přesto začal opět trochu měnit..
Je to pravda, začátek nám sice vyšel, ale ve druhé polovině sezony jsme začali pociťovat jistý generační problém. V závěru sezony jsme zkoušeli do týmu zabudovávat mladé nadějné hráče, prostor dostávali osmnáctiletí odchovanci a poprvé se v lize objevili hráči jako Leština nebo Vozábal. To mužstvo se přebudovávalo v průběhu sezony a bohužel se nedostavovaly výsledky. Ligu v Budějovicích jsme nijak neohrozili, přesto jsme ale nakonec skončili až čtrnáctí.

Právě po téhle sezoně jste ale v týmu opět skončil. Jaká byla tehdy příčina?
Právě to čtrnácté místo. Klub to tehdy dle mého názoru nevyhodnotil příliš správně, protože se hodnotily především výsledky a nikdo nesledoval to, že jsme skutečně za pochodu tvořili nové mužstvo. Byl jsem tedy propuštěn a do Dynama jsem se vrátil zase za rok, kdy mužstvo opět sestoupilo do druhé ligy.

Pro další budoucnost klubu se jako klíčový moment ukázala skutečnost, že jste po svém opětovném příchodu do Dynama stáhl z hostování v Jihlavě útočníka Davida Lafatu.
Je to pravda. Do té doby vedl tým Milan Bokša a toho samozřejmě omlouvá, že toho kluka vůbec neznal. Já Davida znal moc dobře a věděl jsem, co v něm je. Lafata byl, je a vždy bude jasný gólový hráč. Je to hráč, který má cit pro koncovku. V tu dobu tady dozníval Karel Vácha, který tady samozřejmě odváděl obrovské penzum práce. Bylo třeba ho již nahradit a David Lafata byl tou pravou náhradou.

Po postupu mezi ligovou elitu prožíval klub opět velmi vydařené roky, že?
Byla to éra hráčů jako byl právě Horejš, Vozábal, Leština, Lafata, což byli odchovanci klubu, kteří svou kvalitu jednoznačně prokázali. Klubu se také podařil skvělý nákup v podobě Marka Kuliče a mužstvo mělo velikou sílu. Na konci sezony 2004 jsme v první lize uhráli osmé místo a po podzimu jsme byli dokonce šestí. To byla již doba, kdy měla liga svou velkou kvalitu. Na čele tabulky byla Sparta, Slavie, Ostrava a mezi nimi jsme se již pohybovali i my. To bylo opět nádherné období a dělalo mi velkou radost.

Tento tým měl velké ambice i pro sezonu 2004/05, ta ale pro klub dopadla katastrofálně. Co se přihodilo?
Je pravda, že jsme měli tehdy velmi silný tým a všichni pomýšleli na horní patra tabulky. Mužstvo bylo před začátkem ligy ještě posíleno a sezona začala s velkým očekáváním. Jak již to ale ve fotbale bývá, týmu se nepovedlo několik úvodních kol a když jsme pak doma prohráli s Jabloncem 0:1, bylo jasné, že u týmu skončím. Mužstvo se mělo nastartovat k lepším zítřkům, což se ale nepovedlo. Dynamo opět sestoupilo do druhé ligy.

Poté jste na delší dobu zmizel z očí budějovických fanoušků a k prvnímu mužstvu Dynama jste se vrátil až v průběhu sezony 2008/09, kdy jste střídal po pěti kolech neúspěšného trenéra Jana Kmocha.
Tento můj příchod byl velkým překvapením pro všechny lidi, ale i pro mě samotného. Já jsem byl předtím vyzván panem Kotrbou, abych šéfoval na Složišti mládeže. Já jsem to bez váhání vzal, protože jsem Budějčák, Dynamák a chtěl jsem být určitě tady. Plánoval jsem si, že u mládeže Dynama budu pracovat dlouhodobě a že tuhle práci neberu jen jako nějakou přestupní stanici před dalším ligovým angažmá. Po odvolání pana Kmocha se klubu nedařilo sehnat náhradu a když jsem pak byl osloven, zda bych se nechtěl prvního týmu ujmout, tak jsem také neváhal a na nabídku jsem kývl. Věřil jsem, že je mužstvo silné a že bude získávat body. Stejně jako je bude získávat i tohle mužstvo, které vedu teď.

Třikrát jste se vracel do Dynama, abyste klubu pomohl z pořádné šlamastiky, kdy to bylo z vašeho pohledu nejsložitější?
Postup z druhé ligy do první je vždy mnohem složitější než boj o záchranu. Ve druhé lize nesmíte nikdy klopýtnout a musíte pořád vyhrávat, když chcete postoupit. Naopak v lize když hrajete o záchranu, tak nejste pod tak velkým tlakem a nemusíte za každou cenu vyhrávat. Ve druhé lize třeba jedete ven na hřiště nějakého silného týmu a musíte tam vyhrát. Každá prohra ve druhé lize vám oddaluje šanci postoupit do nejvyšší soutěže.

Je nějaké utkání během vaší trenérské kariéry, na které rád vzpomínáte?
Určitě to byl zápas v roce 1994, kdy jsme jako mužstvo byli ve velké euforii. Byla to ta éra vynikajících odchovanců a v dobré formě jsme tenkrát jeli na Spartu. My jsme měli za sebou šňůru asi dvanácti zápasů bez prohry a Sparta zároveň neprohrála asi dvacet zápasů v řadě. V té době hrál za Spartu Nedvěd, Horňák, Kouba, Chovanec a celkem tam bylo asi osm reprezentantů. V té době jsem byl akorát v den zápasu pozván do televize, abych tam v nějakém hodinovém pořadu diskutoval o první lize. Já jsem si v duchu jen před zápasem říkal, že na Spartě dostaneme určitě dardu a co jim tam pak budu v tom studiu vyprávět. Zápas pro nás ale dopadl nad očekávání dobře. Chytal za nás Karel Stromšík, který byl nakonec vyhlášen mužem kola. Celý zápas jsme se bránili dobře, bylo to pořád 0:0 a zdálo se, že to tak i skončí. V devadesáté minutě ale utekl po křídle Karel Vácha, poslal následně do vápna Sparty krásný centr, který podběhl obránce Gonda. Míč se dostal ke Karlu Poborskému, ten si ho zpracoval na prsou a poté bez přípravy napálil míč pod víko Koubovy brány. To byla následně nádherná euforie a celé to období bylo velmi krásné. Samozřejmě takových zápasů jsme sehráli více. Namátkou třeba domácí zápas s Teplicemi, který jsme tehdy vyhráli 5:4 a další a další zápasy.

A je nějaký zápas, který byste nejraději vymazal z paměti?
I těchto zápasů je samozřejmě víc. Popravdě nemusím chodit nijak daleko. Stačí se podívat na náš poslední domácí zápas s Ostravou, kde jsme vedli a těsně před koncem dvakrát inkasovali a nakonec prohráli. Samozřejmě, že bychom chtěli, aby jsme si mohli zopakovat ten závěr zápasu. Aby se hrála znovu ta třiaosmdesátá minuta, ve které jsme poprvé inkasovali. Určitě bych něco já jako trenér udělal jinak a i samotní hráči by se na hřišti zachovali v danou chvíli jinak. Teď s tím ale již nic nenaděláme, to je prostě fotbal. Těch nepříjemných zápasů bylo ale více. Nerad vzpomínám na vysokou porážku v Drnovicích, kde jsme byli už ve velké krizi a nebo na prohrané zápasy na Žižkově.

Jak se za těch šestnáct let, co jste prvoligový trenér, fotbal změnil?
Fotbal se změnil opravdu hodně. Třeba v té sezoně 1993/94 jste složil mužstvo z opravdu fotbalových typů hráčů, kteří třeba nebyli tak běžecky disponovaní. Oni na to měli ale fotbalově a dokázali to uhrát. Všechna mužstva se snažila hrát fotbal a ten fotbalovější tým vyhrál. Dnes šla liga tou agresivitou hodně nahoru a to se samozřejmě projevuje. V minulosti byl v každém týmu třeba jeden zraněný hráč a už v tu chvíli se to bralo jako problém. Nikdo ho neléčil a hráč se léčil prakticky úplně sám. Nyní je v každém týmu parta doktorů a fyzioterapeutů, kteří se musí o hráče starat. Přesto jsem to před nedávnem počítal a v jednu chvíli jsem napočítal celkem 44 zraněných hráčů v týmech Gambrinus ligy. To je jasný důkaz toho, kam vlastně ten vrcholový fotbal šel. Víceméně to odpovídá celému stavu společnosti, která se zdá být stále více agresivnější. Jak se vyvíjí civilní život, tak se i nyní vyvíjí fotbal. V současné chvíli se dá jen těžko odhadnout, jak se to vše bude vyvíjet dále..