Několik sezon patřil brankář Pavel Kučera k oporám Dynama. Dnes se vrací, aby své zkušenosti předal svým následovníkům mezi třemi tyčemi. V budějovickém klubu působí jako trenér brankářů u juniorského týmu a navíc má na povel všechny mladé gólmany v černobílém dresu. A protože to s trénováním myslí vážně, spustil svůj vlastní projekt brankářské školy, kde se budou pod jeho rukama po všech stránkách připravovat perspektivní brankář ze všech koutů České republiky.

V Dynamu jste odchytal jako jednička v brance několik sezon. Jak na své působení pod Černou věží vzpomínáte?
Ano, v Dynamu jsem nepřetržitě působil pět sezon a vzpomínám na to moc rád, protože jsem tady měl skvělou pozici. Jako brankář jsem tady odchytal nejvíce zápasů v první lize v celé historii klubu, a i když mě mrzel odchod, strašně rád teď Dynamu pomůžu. Je tady parta lidí, kteří jsou mi lidsky blízko, a jsem rád, že jsem zpět.

V roli trenéra brankářů jste se zapojil do výchovy mládeže. Jakým způsobem chcete v klubu zkvalitnit práci s mladými hráči?
Má práce v klubu spočívá v tom, že pomáhám Jirkovi Lerchovi u juniorky a mohu říci, že mě to moc baví. Jirka je výborný kluk a parta v kabině je také skvělá. Dále mám za úkol vést mladé gólmany a předávat jim své zkušenosti.

Jak je na tom aktuálně Dynamo, co se týče mladých nadějí mezi třemi tyčemi?
Co se týče mladých nadějí, tak je strašně brzy je hodnotit, protože jsem zpět dva měsíce a kluky teprve poznávám.

Je pro Vás u mladých hráčů důležitá i spolupráce s rodiči?
Jednoznačně. Rodiče jsou stavební kámen veškerého trénování a pro mě jako trenéra je jejich role opravdu klíčová.

Často se stává, že talentovaní hráči z Dynama odcházejí do jiných klubů. Máte nějaký recept, jak tomuto trendu do budoucna zabránit?
Co se odchodu mladých hráčů z Dynama týká, tak pro mě osobně je to drzost některých rádoby agentů, kteří rodičům těch dětí nalžou spoustu věcí a útěk talentovaného Dynamáka je hotový…Zabránit tomu je složité, ale jde opravdu o to hodně mluvit s rodiči a chránit je před těmi agenty.

Kromě péče o talenty Dynama se věnujete i vlastní brankářské škole se zaměřením na speciální tréninky. Co si pod tím můžeme představit?
Mé tréninky ve speciální brankářské škole jsou pro dnešní děti strašně moc důležité, protože se zaměřujeme na vše podstatné. Jak na kvalitu chytání, tak na teorii, ale především na posilování a stabilitu těla. A tam má dnešní mládež velké rezervy. Naše brankářská škola se prostě věnuje všemu a chceme to dělat opravdu dobře.

Tréninky povedete sám, nebo budete mít k ruce asistenty?
Jsme tříčlenný tým. O brankářské věci se staráme já a Aleš Pavelec. Aleš je odchovanec Dynama a víceméně on přišel s nápadem na brankářskou školu a on byl tím, kdo řekl „pojďme to udělat“. Dále máme v týmu slečnu Michaelu Kopáčkovou, která se stará o rozvoj tělesné schránky všech dětí. A jak jsem již řekl, v dnešní době je to pro děti klíčové. Máme prostě profesionální přístup se vším všudy (směje se).

Jaký je mezi malými fotbalisty zájem o první tréninky pod vaším vedením?
S brankářskou školou jsme teprve na samém úvodu a děti teprve získáváme. Ale určitý zájem už evidujeme.

Aktivně stále působíte v rakouském SSC Litschau. Aktivní kariéry se tedy zatím vzdávat nechcete?
Ano, jsem ještě hráčem Litschau, ale momentálně jsem zraněný, takže se mohu věnovat brankářské škole.