Čekání je u konce, FORTUNA:LIGA o víkendu nastartuje svůj jubilejní 30. ročník. Chybět u toho nebude ani českobudějovické Dynamo, které v 1. kole české nejvyšší soutěže vyzve Pardubice. Utkání se soupeřem, nad kterým Jihočeši v loňské sezoně jednou vyhráli a jednou s ním remizovali, startuje v neděli od 16:00 v pražském Ďolíčku.

Statistiky


FK Pardubice
www.fkpardubice.cz

SK Dynamo ČB
www.dynamocb.cz
11. místo (37 bodů)
Umístění v loňské sezoně
10. místo (36 bodů)
42:68
Skóre v loňské sezoně
42:50
Cadu (4)
Nejlepší střelci loňské sezony
Bassey (9)
Cadu (10)
Nejvíce asistencí v loňské sezoně
Mihálik (6)
Pardubice – Vlašim 2:0
Poslední přípravný zápas
Dynamo – Táborsko 4:0
PRRRV
Forma v přípravě
VVPVV

Rušné léto v Pardubicích

Jako jakýsi vykřičník působila z pohledu Pardubic loňská sezona FORTUNA:LIGY. Klub se po základní části nacházel na předposlední pozici a vypadalo to s ním hodně bledě. Naštěstí pro něj ale dopadla nadstavbová část více než slušně, s konečným 11. místem mohli být fanoušci, hráči i členové vedení a realizačního týmu spokojení. Výběr z města perníku vyhrál čtyři z posledních pěti zápasů, jednou remizoval, k tomu navíc obdržel jen jeden jediný gól. Místenku v české nejvyšší soutěži si tak zajistil i pro letošní rok.

Během minulých let bylo pravidlem, že Pardubice využívají zejména hráče, kteří do klubu přišli formou hostování. Jinak tomu nebylo ani vloni, letos se ale v tomto směru bude hrát jiná písnička. Funkcionáři Pardubic se během letního přestupového období činí a za nové posily utratily rekordní balík peněz v historii klubu. Nové tváře ztělesňují fotbalisté typu Matěj Helešic z Opavy, Dominik Janošek a Martin Hlavatý z Plzně nebo Václav Svoboda ze Senice. Výraznými příspěvky pro kádr Pardubic jsou ale také dva Brazilci. Leandro Lima přišel z brazilského União Mogi, Bernardo Rosa z mládeže West Hamu United. Příchody jsou jednou věcí, tou druhou samozřejmě odchody. Těch také nebylo v případě Pardubic málo. S klubem se rozloučil Tomáš Čelůstka, který si zkusí fotbal na Kypru, do plzeňské Viktorie se odstěhovali Filip Čihák a Cadu, nejlepší střelec a asistent Pardubic v loňské sezoně.

Pardubice prožili zajímavou letní přípravu. Tedy minimálně, co se přátelských utkání týče. Odehráli jich celkem osm, soupeře představovaly týmy ze druhé nejvyšší české soutěže, druhé německé Bundesligy nebo elitní turecké ligy. Výsledky? Tři výhry, tři remízy a dvě prohry. Tím zdaleka nejzajímavějším zápasem byl ten, ve kterém Pardubice vyzvaly v rakouském Grazu turecký Galatasaray a remizovaly s ním bez branek 0:0. Poslední bitvu, jinými slovy generálku na ligu, Pardubice zvládly podobně slušně jako Dynamo. Nad druholigovou Vlašimí zvítězily po gólech Limy a Hufa jednoznačně 2:0.

Poslední vzájemné utkání (F:L, 24. kolo, 5.3.2022):
FK Pardubice – SK Dynamo ČB 3:3 (1:1)
Góly: 27. Solil, 50. Vacek, 71. Cadu (pen.) – 45. Hora, 57. Havel, 87. Čolić. ŽK: Hora (CEB). Rozhodčí: Zelinka – Podaný, Líkař.
Sestava Dynama: Vorel – Čolić, Králik, Havel, Novák (59. Skovajsa) – Hora, Hellebrand (87. Hais) – Van Buren, Michal Škoda (90+4. Čavoš), Mršić – Mihálik.
Sestava Pardubic: Letáček – D. Kostka, Hranáč, Toml, Cadu – Jeřábek – Huf (80. P. Černý), Vacek, Solil, Jakub Rezek (58. Lupač) – L. Matějka (80. Akosah-Bempah).

Nový ročník FORTUNA:LIGY nastartuje Dynamo 1. kolem na hřišti v pražském Ďolíčku proti Pardubicím a vy jej můžete zde sledovat v online reportáži. Zápas, jehož úvodní výkop je naplánován na 16:00, budou řídit hlavní rozhodčí Tomáš Klíma, na čarách mu budou asistovat Ivo Nádvorník a Lukáš Machač.