V dánském fotbalovém klubu, jenž v prvním osmifinálovém duelu Evropské ligy senzačně porazil slavný Manchester United 2:1, absolvoval talentovaný obránce českobudějovického Dynama Mikuláš Jáša pětidenní stáž.
Mikuláš Jáša s Filipem Novákem

Šestnáctiletý obránce, kterého zastupuje agentura Sport Invest, je jedním z největších talentů jihočeské fotbalové líhně. Mikuláš Jáša figuruje v národním týmu do sedmnácti let, kde je jednou z hlavních opor. Už v loňském roce o něj usilovaly slavné kluby, v červnu roku 2015 se zúčasnil stáže v akademii Sportingu Lisabon. Skvěle rodící se kariéru ovšem přibrzdilo zranění. Na půl roku vyřadil Jášu ze hry výron v kotníku.

Nyní už je obránce Dynama v plné síle a v zimní přípravě se dokonce připravoval s A – týmem Jihočechů. Sehrál i několik přípravných utkání, ale jarní část odehraje v kategorii U19. Před týdnem se připravoval s národním týmem U17 a ihned po příletu zůstal v Praze čekat na další aerolinku.

„Po příletu jsem zůstal v Praze a druhý den jsem letěl nejprve do Bruselu, následně do Billundu, kde na mě čekal řidič, který mě odvezl do dánské akademie,“ popisoval vytáhlý obránce svoji cestu na sever Evropy. „Trenér sedmnáctky Midtjyllandu mě provedl celým krásným areálem a pohovořil jsem s ním, co a jak,“ vyprávěl o prvních zkušenostech.

Další den čekalo Jášu setkání se dvěma Čechy, kteří v dánském fotbalovém klubu působí. „Udělal jsem si s Filipem Novákem a Václavem Kadlecem fotku, chvilku jsme si spolu povídali. Jsou nesmírně fajn,“ culil se student Gymnázia Česká. Odpoledne čekal na mladé fotbalisty náročný trénink.

Třetí den v Dánsku pro Mikuláše Jášu okořenil peprný duel zdejšího FC se slavným Manchesterem United. „Měli jsme kvůli utkání trénink už dopoledne. Na zápas jsme vyrazili celý tým, atmosféra na stadionu byla vynikající. Výhra Midtjyllandu byla třešničkou na dortu.“

Na závěr stáže čekal jihočeského fotbalistu vrchol – přátelské utkání s Kodaní. „Vyhráli jsme 3:1, což mi udělalo velkou radost,“ zářil Jáša. „Z Dánska jsem odjížděl s mnoha zážitky a dalšími nasbíranými zkušenostmi. Po fotbalové stránce toho mám opravdu ještě hodně, co zlepšovat,“ shrnul pětidenní stáž českobudějovický talent.