35 bodů a první místo v tabulce, to je úspěšná bilance českobudějovického Dynama v podzimní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Spokojený je i trenér David Horejš, jenž chválí své svěřence jako celek. Společně se svým trenérským štábem Jihočeši nehodlají nic podcenit a chtějí jarní část zvládnout. Pomoci k tomu má zimní soustředění v zahraničí i posila do každé řady.

Můžete být spokojeni s výkony a výsledky vašeho týmu ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE?
Myslím si, že podzim se dá hodnotit velice úspěšně, i když jde jenom o polovinu sezony. V létě se nám podařilo hráčům ujasnit, co chceme hrát a jaký je náš cíl. Povedlo se nám i vhodně doplnit kádr, protože nám s Peškem, Mashikem a Haškem odešlo osmdesát procent vstřelených branek. Důležitým atributem byl i příchod asistenta Jiřího Kohouta, který není z místního prostředí a přinesl nám nový pohled na fotbal. Hráči pochopili, co od nich chceme, hra měla svoji tvář a zaslouženým výsledkem je 35 bodů po podzimu.

S hrou spokojeni jste. Dělá vám radost i zisk pětatřiceti bodů, nebo jich mohlo být i víc?
Myslím si, že třicet pět bodů za podzim je nadstandardní počet. I co pamatuji jako hráč, tak jsme po podzimu tolik bodů nikdy neměli. Vážíme si toho, jsme spokojeni. Chtěli jsme, aby si kluci uvědomili, že nikdo nevidí vaši práci v týdnu, jak mužstvo na zápas připravujete. Každého zajímá jenom ta neděle, výsledek utkání. V ten moment je to důležité. Nám se podařilo zvládnout náročné duely se soupeři ze špičky tabulky. Jihlava, Hradec Králové i Ústí nad Labem k nám vždy přijely v pozici lídra tabulky a nám se podařilo zvítězit. Stejně tak cenné bylo i vítězství ve Varnsdorfu. V některých utkáních jsme mohli hrát lépe a získat víc bodů, ale to je fotbal. Nicméně si myslím, že počet bodů a postavení v tabulce odpovídá tomu, jak jsme se prezentovali.

Mohou být drobnou kaňkou na první polovině sezony některé venkovní zápasy, které se vám v úvodu sezony nedařilo zvládat tak dobře?
Do sezony jsme výborně vstoupili, ale pak přišla utkání venku v Pardubicích a Táboře, kde jsme byli lepším týmem, ale nepodařilo se nám vstřelit branky. Uprostřed podzimní části jsme prožili pasáž, kdy jsme venku neskórovali, neproměňovali šance. I proto jsme o body přicházeli. Naopak se nám ale vždy podařilo vyhrát následující zápas doma, což bylo důležité.

Úspěšné tažení je o to cennější, že je jednoznačně patrné, že hráči fungují jako tým, nikoliv jedenáct jednotlivců.
Jednotlivec nezmůže nikdy nic. Kluky neustále nabádáme, že musíme hrát jako tým. V kabině se vytvořila skvělá parta, konkurenceschopné prostředí a na hře to bylo znát.

Naladit tu správnou týmovou alchymii však není jen tak. Nelze vzít dvacet dobrých fotbalistů, musí tvořit i tým. Jak se vám to podařilo?
Každý hráč si je vědom své role v týmu. Když to pochopí, má to trenér jednodušší. Myslím si, že v průběhu podzimu se to podařilo. A vždy jsme se opírali o dva základní pilíře – nasazení a touhu po vítězství.

Nicméně jak vysvětlit hráčům, jakými jsou Ivo Táborský, Michal Řezáč, Adrián Čermák nebo Lazar Sajčič, kteří v minulých sezonách byli oporami, že nyní musí jenom čekat na šanci?
To je úkolem trenéra. Po dlouhé době máme v mužstvu zdravou konkurenci a trenéři musí dokázat, aby všichni makali a tlačili na sebe. S klukama hodně mluvíme, každý má za sebou jednoho nebo dva hráče, před kterými si musí místo udržet. Fotbal je kolektivní sport, hrát může jenom jedenáct hráčů. Kdo to nerespektuje, ten v týmu být nemůže. Uvedu příklad Patrika Čavoše, který vypadl ze sestavy, ale přístupem k tréninku a výkony v zápasech si místo vybojoval zpátky.

Je však tento stav udržitelný? Všichni výše zmínění hráči by ve kterémkoliv druholigovém týmu hráli v základu.
Sestava vykrystalizovala během letní přípravy. Kromě Sajčiče, který byl zraněný, nikdo nemůže říci, že by nedostal šanci se ukázat. A nikde nebylo napsáno, že sestava z prvního kola odehraje celý podzim. Ani to tak nebylo, nezačali s námi od začátku Havelka a Ledecký. Sestava se v průběhu sezony vyvíjí. U případu Michala Řezáče jsme se rozhodovali, jestli s Jirkou Kladrubským počítat na kraji obrany nebo do jejího středu. Nakonec jsme zvolili beka a musím říci, že jsem v celé soutěži neviděl lepšího hráče! Takhle to ve fotbale občas chodí.

Kdo vás kromě hvězd Kladrubského či Ledeckého na podzim nejvíce potěšil?
Nikdy nejmenuji jednotlivce. Každý článek musí do týmu a do způsobu hry zapadat. Vážím si stejně někoho, kdo není tolik vidět, jako útočníka, jenž dává góly. Nerad bych vyzdvihoval jednotlivce, absolutorium zaslouží celý tým. Ano, někteří hráči jsou klíčoví. To vidí všichni. Ale já si cením stejně Davida Ledeckého jako Pavla Nováka.

Ještě se zastavme u Davida Ledeckého, nejlepšího střelce FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Dlouhé roky se na Dynamu volalo po podobném sniperovi. Je i on pomyslným jazýčkem na vahách, protože dokáže proměnit nabídnuté šance?
Jsme moc rádi, že Davida máme v týmu. Dlouho jsme takhle produktivního hráče neměli. David vstřelil deset gólů, čímž přinesl mužstvu hodně bodů. Ale zásluhu na tom má celý tým. Už když jsem trénoval dorost Dynama, tak jsme chtěli hrát útočný fotbal pro diváky. Nyní jsem rád, máme nejvíce vstřelených branek ze všech týmů. Opět je důležitá konkurence. Za Ledeckým je Ivo Táborský, který odehrál jen pár minut a stejně vstřelil pět gólů, které dal za celou sezonu, kdy hrál každý zápas. Taková útočná dvojice je k nezaplacení.

Byť je současný kádr kvalitní a široký, tak jistě budete chtít tým doplnit. Do jakých řad chcete přivést nové hráče?
V naší pozici je nesmírně těžké získat kvalitní hráče. Snáze se hledají hráči do první ligy než do druhé. Navíc chceme fotbalisty, kteří budou typologicky zapadat do způsobu hry a také do kabiny. S Martinem Vozábalem sedíme denně a o posilách se bavíme. Uvidíme, jak se nám to podaří. Naším cílem je přivést do každé řady jednoho hráče.

V mužstvu jsou aktuálně čtyři hráči na hostování. Budou v mužstvu pokračovat Matěj Helešic, Peter Grajciar, Filip Havelka a Róbert Kovaľ?
Helešic, Grajciar a Havelka mají hostování do konce sezony, Kovaľ do konce roku. U Róberta probíhá jednání mezi kluby. U všech máme zájem, aby u nás byli do konce sezony. Všichni mají svou roli v týmu a jsou v klubu spokojení.

Naopak na hostování v Táborsku působí Lukáš Pouček. Bude pokračovat v druholigovém jihočeském celku?
Lukáš má hostování do konce roku. V Táborsku se mění trenér, takže uvidíme, jak se jeho působení vyvine.

Zaznamenali jste zájem o některé vaše hráče z první ligy?
Zájem je, ale naším cílem je udržet stávající kádr pohromadě. Nemohu mluvit za vedení. Pokud někdo přijde s nabídkou, která nelze odmítnout, tak někdo odejít může. Ale i s Martinem Vozábalem jsme za jedno, že hráče na klíčových postech chceme udržet.

Čeká vás jarní část, která dva roky po sobě nevyšla podle představ. Co nyní změnit, aby to do třetice vyšlo?
Uděláme pro úspěšné jaro maximum, stejně jako jsme dělali v minulých letech. Poctivě se připravíme na každý zápas a budeme chtít předvádět stejný fotbal jako na podzim. Kádr chceme doplnit i proto, že jsme v minulých sezonách dojížděli na šířku kádru. Přišly karty, zranění a pak jezdili kustodi cestou k utkání ještě na zápasy dorostu, aby vůbec měl být kdo na lavičce. Teď na podzim jsme některé hráče museli poslat i na tribunu, protože se nevešli do nominace. Proto chceme tým ještě rozšířit, abychom byli připraveni. Když se podíváte na sestavu z jara minulé sezony, tak někteří hráči by se nyní vůbec nevešli do kádru.

I vy osobně jste zkušenější?
Určitě, rok zkušeností je znát. Udělal jsem chyby, ze kterých se chci poučit. Pomáhá mi i nový asistent Jirka Kohout, jenž přinesl nové poznatky a nový pohled na fotbal. Osobně se vždy snažím udělat pro úspěch všechno. Ale i když uděláte maximum, tak ne vždy to vyjde. To je sport.

Souvisí s tím i struktura tréninků po konci podzimní části? Až do poloviny prosince trénujete poměrně ostře.
Nechceme nic podcenit. Děláme i různá kompenzační cvičení a kluci mají výborný přístup, to musím ocenit. Chodíme na Bikram yogu, různá silová cvičení. Absolvovali jsme pouze dva hokeje, aby se kluci trošku rozptýlili. V rámci zimní přípravy jsem moc rád, že nám vedení zajistilo soustředění v Chorvatsku, kde budeme trénovat na přírodní trávě a čekají nás v rámci turnaje tři velice těžká utkání. Soustředění navíc i „rozbije stereotyp“ dlouhé zimní přípravy. Nyní trénujeme do 12. prosince, pak se sejdeme opět 7. ledna.