Vánoce se kvapem blíží a určitě všichni, včetně fanoušků a hráčů Dynama, se jich nemůžou dočkat. V rozhovoru s Martinem Sladkým a Danielem Haisem jsme se pobavili třeba o tom, jak naložili s volnými dny, komu fandili na mistrovství světa, ale samozřejmě také o svátcích, které svět ještě před přelomem kalendářního roku čekají.

Martine, po zápase s Riedem vám začala dovolená, jak jste si jí užil?
Užil, jako vždycky, když vyrazíme k moři. Mám raději pláž a moře, kde se po sezoně můžu vyvalit na slunci, než někde chodit s batohem a poznávat různá místa. Letos jsme byli se ženou a synem dva týdny v Dubaji.

Sloužila dovolená pouze k odpočinku, nebo jste se snažil nějak udržovat?
Vzhledem k tomu, že po posledním zápase kluci ještě měli tréninky a já kvůli zlomenému žebru už volnější režim, tak jsem se snažil něco málo naběhat. Mám hrozně rád si přivstat a jít se po sedmé ráno proběhnout kolem pobřeží, než začne to vedro.

Dalo si od fotbalu vůbec odpočinout, když probíhalo MS v Kataru?
Dalo. S tímhle já problém nemám. Popravdě ani doma nějak extra nesleduji Ligu Mistrů atd… doma si od fotbalu rád odpočinu. Ale mistrovství světa jsem samozřejmě sledoval. I na dovolené, tam bylo na pláži velké plátno, kde byly zápasy puštěné, tak to bylo fajn. Hrozně mě zajímalo USA a jsem rád, že mě svým stylem hry nezklamalo. Zvlášť první poločas s Walesem, to bylo pro mě neskutečné. Sleduji to, tím že trénuji v Dynamu dorostenky a trénoval jsem i dříve v Olomouci a Táborsku a chci se tomu věnovat dále, už i trochu jinak, než že jen prostě koukám. Z toho zápasu, co jsem zmínil jsem si udělal hodně sestřihů od USA a jeho stylu hry, to mě bavilo moc.

Až zběsilým tempem se blíží Vánoce. Jak je budete trávit?
Nic zvláštního. Na Štědrý den jsme s manželkou a synem, druhý den k nám přijede rodina od ženy a pak jedem ještě do Domažlic k našim.

Dodržujete nějaké tradice?
Nevím, jestli úplně tradice, ale každý rok jdeme na procházku. To musí být. K večeři máme klasicky kapra, řízky a salát. Už odmalička jsme měli doma hovězí vývar s játrovými knedlíčky. Žena už si zvykla, že to po ní vyžaduji, takže v tomhle směru jsem spokojený. (smích)

Kdo u vás doma zdobí vánoční stromeček?
Já stromek zařizuji a stavím, ale zdobit ho nechám manželku, aby mi pak nenadávala, že to vypadá špatně. (smích)

Co pohádky v televizi? Na které se nejvíce těšíte?
Nedá se říct, že bych vyloženě čekal každý rok na určitou pohádku, spíš tak nějak mám v pozadí puštěnou televizi a co dávají, to sleduji. Ale bez Kevina a filmu Sám doma to nejde, to je pravda.

Zakousnete k tomu i vánoční cukroví? Jaké máte nejraději?
Zakazuji ženě, aby ho pekla moc. Já rád zobu a každým rokem už je u mě těžší, abych nepřišel do přípravy s nějakými těmi kily navíc. Tři druhy, které mám vážně rád a chci je, jsou vosí hnízda, linecké a strojkové cukroví s čokoládou.

Během Vánoc ale budete muset myslet také na fotbal. Jak se budete udržovat?
Ano, od 19. prosince plníme individuální plány a naběháváme takový ten základ, ať můžeme v lednu hned na hřiště a naskočit na míč.

Co byste k Vánocům a do Nového roku vzkázal fanouškům?
Všem fanouškům Dynama bych rád popřál krásné a klidné svátky, hodně štěstí, a hlavně zdravíčka v novém roce! Věřím, že nás budou v roce 2023 podporovat více a více a my jim to vrátíme výsledky na trávníku.

Danieli, jak jak jste dovolenou využil vy?
Na dovolenou jsem nikam nejel. Nemám na to moc času. Hned po tom, co jsme se v kabině rozloučili, jsem začal chodit ke klukům do Stacy a tam makáme každý den, takže na odpočívaní není čas.

Na konci podzimu jste měl nějaké zdravotní potíže. Už je všechno v pořádku?
Stoprocentní to ještě není, ale do začátku přípravy bude. Víme, co máme dělat, takže už to jen vyladit a bude to ready.

V Kataru probíhalo MS ve fotbale. Fandil jste někomu a díval se, nebo jste od fotbalu chtěl úplně vypnout?
Je pravda, že jsem koukal na každý zápas, když jsem zrovna neměl trénink. (smích) Ale já osobně jsem to bral spíš jako takový relax, až teda na to finále, to byly nervy. Od začátku jsem to přál Portugalsku a Argentině, aby aspoň jeden z dvou nejlepších fotbalistů světa vyhrál to své vysněné MS. Padlo to na Messiho, takže já jsem spokojený a dopadlo to podle mých představ.

Vánoce jsou za dveřmi, jak je u vás doma slavíte?
Náš Štědrý den vypadá tak, že ráno vstaneme, sníme vánočku s marmeládou a jdeme do lesa. Tam dáme zvířatům nějaké ovoce a zeleninu do krmelce. Když dorazíme domů, převlékneme se a jdeme hned na hřbitov zapálit svíčky zesnulým příslušníkům rodiny. K obědu máme naší tradiční rybí polévku a kubu. Ke štědrovečerní večeři máme řízky se salátem a pak jdeme společně ke stromečku.

Dodržují se u vás ještě další tradice?
Dáváme si šupinu pod talíř při štědrovečerní večeři a po obědě nejíme nic, dokud nedostaneme právě večeři.

Které pohádky si letos nenecháte ujít?
Určitě Popelku.

Které cukroví nesmí chybět o Vánocích?
Jednoznačně kokosky, ty mám nejraději.

Jak se přes svátky budete udržovat?
Jak jsem říkal, makám ve Stace s mým trenérem Kamilem Hajduškem. Ten přesně ví, co potřebuju.

Co byste vzkázal fanouškům Dynama do Nového roku?
Hlavně bych jim chtěl popřát zdraví, protože to je nejdůležitější. Dále také štěstí, lásku a aby se pomalu začali těšit na začátek sezony. Jako se těším já.