Přicházel jako neznámý hráč na zkoušku, už během podzimu se z něho stala klíčová osobnost A-týmu českobudějovického Dynama. Nebýt dvou zranění, mohl dnes Adrián Čermák působit už v některém z prvoligových klubů. Třiadvacetiletý slovenský středopolař překvapil. Oslnil. Vyletěl jako kometa a pomohl Jihočechům k veleúspěšnému podzimu. I proto byl vybrán jako objev sezony.

Čermákova sezona v číslech: 18 zápasů, 1475 minut, 0 branek, 4 žluté karty

Na začátku letní přípravy minulé sezony se v kabině Dynama objevily čtyři nové tváře. Kromě Ondřeje Šourka a Daniela Černého také dva slovenští testovaní fotbalisté. Zatímco angažmá Petera Mazana mělo pod Černou věží jepičí život, Adrián Čermák zaujal. Brzy pak bylo zřejmé, že mu černobílý dres sluší a že může týmu Davida Horejše nabízet hodně cenné služby. A to se potvrdilo. Ačkoliv Čermák za celou sezonu neskóroval, byl hnacím motorem hry Jihočechů.

„Na podzim nám vše fungovalo a hráli jsme velmi dobře. Doma jsme vyhráli všech sedm zápasů, byl to skvělý pocit. V zimě ale přišlo první zranění, výron kotníku mě přibrzdil, ale snažil jsem se dát co nejdříve do pořádku. Pak ale záhy přišlo zranění kolene, po kterém mi sezona skončila. Jaro bylo pro celý tým horší, nezačali jsme dobře a pak se to táhlo až do konce sezony. Cíl jsme ale splnili, páté místo je dobré,“ hodnotí uplynulou sezonu její objev.

Adrián Čermák strávil jaro o berlích

Vypadalo to opravdu všechno nadějně. Dynamo bylo na předních příčkách, Čermákovi se dařilo a dokonce přidal v zimním období i dva zásahy ve dvou zápasech. Že by kreativní středopolař přidal ke svým nápadům ještě i gólové bonusy? Asi nikdo by se nezlobil. Jenže. V půlce února při přípravném utkání s Chrudimí si v nevinném souboji vyvrtl kotník a následovala třítýdenní pauza. Zranění bylo pro slovenského špílmachra o to nepříjemnější, že už si tou dobou o něm šuškaly prvoligové kluby. „Věděl jsem o tom, s trenérem jsme to řešili. Sledovaly mě některé týmy z první ligy, ale nebylo nic jistého. Zájem mě potěšil, ale neřešil jsem to a soustředil se na vlastní výkony,“ vysvětluje Adrián Čermák.

Když kotník dovolil prvního července čtyřiadvacetiletému Čermákovi naskočit do hry, odehrál hodinu hry doma se Sokolovem a osmdesát minut vydržel na hřišti v Ústí nad Labem. Pak ale přišel osudový duel s Olomoucí a nešťastná sedmá minuta, kdy se slovenský středopolař na půlící čáře tvrdě srazil s olomouckým habánem Chorým a dopadlo to zle nedobře. Střídání a vážné zranění kolena, které vyřadilo Čermáka pro zbytek ročníku. A hlavně jeho absence byla společně s tou Kalodovou jedním z důvodů nepříliš povedené jarní části…

I přes nemalé zdravotní trable je slovenský záložník s první sezonou na jihu Čech spokojen a líbí se mu zde. „Věděl jsem, že má Dynamo velice dobré fotbalové podmínky. I proto jsem sem chtěl jít. Jsem tady velmi spokojený, máme dobrou partu, nic mi nechybí. I město je velice pěkné, je tady příjemné prostředí,“ chválí si své aktuální působiště Adrián Čermák, který byl redakcí webu společně s trenérem Horejšem vyhlášen objevem sezony. „Toto ocenění mě velice překvapilo a potěšilo. Byla to moje první sezona v Dynamu a věřím, že to takhle bude pokračovat dál. Ale dík patří celému mužstvu, ve kterém je celá řada kvalitních fotbalistů, kteří by si ocenění také zasloužili,“ říká s úsměvem.

#23 už se těší na návrat na zelený pažit. Začátek přípravy 19. června nestihne, k týmu se ale snad brzy přidá. „Nehrál jsem již skoro deset týdnů, takže nebude lehké se do toho dostat zpět. Ale dělám pro to všechno. I během dovolené trénuji individuálně, abych se na trávník co nejdřív vrátil. Koleno ještě není tak pevné, takže přípravu začnu sám. Pak se ale přidám k týmu a věřím, že začátek sezony stihnu,“ doufá slovenský záložník, který v uplynulém ročníku odehrál osmnáct zápasů, šestnáct z toho na podzim.

Do příští sezony má Adrián Čermák několik cílů s jedním prioritním. „Hlavně si přeji, abych byl zdravý, to je nejdůležitější. Doufám, že přidám i pár gólů,“ usmívá se. „Chtěl bych hrát s týmem co nejvýše v tabulce. Každý hráč chce hrát první ligu a já nejsem výjimkou. Budeme se snažit, abychom vrátili Dynamo tam, kam patří,“ dodává odhodlaně.

Závěrem snad zbývá snad jen doufat a věřit společně s Adriánem, aby se vše povedlo.

Trenér David Horejš o Adriánu Čermákovi:
„Je to příjemné překvapení uplynulé sezony. Minulé léto jsme ho vzali na doporučení mého bývalého spoluhráče Miroslava Filipka na desetidenní zkoušku. Týden jsme trénovali a jeli jsme hrát do Nové Včelnice první přípravný zápas se Znojmem. Pro Adriho to byl tehdy první zápas v dresu Dynama a po deseti minutách jsme věděli, že toho kluka chceme. Měl v sobě něco, co ti ostatní neměli. Fotbalovost, dobré myšlení, nebál se hrát. Jeho příchod se uskutečnil, přišel k nám de facto zadarmo. Celý podzim potvrzoval obrovskou kvalitu, byl to motor naší hry. Nebál se vzít na sebe odpovědnost a i diváci viděli, že zase tady hraje opravdový fotbalista. Adrián je chytrý kluk, který má dobrý charakter, což je nesmírně důležité. Jeho rok v Dynamu má jedinou kaňku – zranění. On se zranil v zimní přípravě v nezaviněném souboji v zápase s Chrudimí, chyběl tři týdny s výronem kotníku. V zimě se na něj ptaly i prvoligové kluby. Pro návrat udělal hrozně moc, pak se ale z přemíry snahy zranil proti Olomouci. Mrzí mě to kvůli týmu, protože to byl náš klíčový hráč a na jaře hodně chyběl. Ale také kvůli němu samotnému, protože mohl být zase o kus dál. Snad se dá brzy do pořádku a budeme vídat toho starého dobrého Čermáka, na kterého jsme byli zvyklí!“

Tým SK Dynamo 35 třetí na celorepublikovém turnaji (13.6.2017)

Velkého úspěchu dosáhl tým SK Dynamo 35 na celorepublikovém finále hráčů nad 40 let. V konkurenci patnácti týmů z České republiky i ze Slovenska se Jihočeši neztratili a na finálovém turnaji v Lázních Bohdaneč vybojovali skvělé třetí místo.