Celkem 190 ligových zápasů v dresu Dynama, zahrál si také v Baníku, Olomouci a později kopal v Rakousku. Někdejší rychlonohý kanonýr Ladislav Fujdiar se naposledy ukázal v ostrém zápase na Střeleckém ostrově v roce 2000, ve středu se právě na toho místo vrátil jako hráč týmu SK Planá k finále Českého poháru KFS Jihočeského kraje.

Už je tomu nějaký pátek od doby, co kladenský rodák Ladislav Fujdiar oblékal dres českobudějovického Dynama. Člen Síně slávy jihočeského klubu, kterým se stal v roce 2009, strávil na jihu Čech celkem 12 sezon a nastoupil ke 190 prvoligovým utkáním, což je nejlepší počin ze všech hráčů v historii Dynama. Naposledy si kopl za Dynamo na podzim 2000, pak odcházel za fotbalem do sousedního Rakouska. „Ale vůbec už si na poslední zápas na Střeleckém ostrově nepamatuji,“ smál se někdejší vynikající fotbalista v rozhovoru pro web Dynama.

Na fotbalový svatostánek v hlavním městě Jihočeského kraje se tak ve středu vrátil. Dnes už 55letý bývalý profesionální fotbalista, trenér a funkcionář stále nemá fotbalu dost. Českobudějovický rekordman v počtu zápasů v nejvyšší soutěži naskočil do finálového zápasu Českého poháru mužů proti Jankovu na poslední čtyři minuty. Minimálně pro diváky byl podle něj zápas skvělý. „Zápas se povedl, já jsem si ho užil na lavičce,“ začal nejprve. Jak už ale víme, na hřiště se podíval také. „Byli jsme domluvení, že tam půjdu,“ upřesnil Fujdiar.

Když je čas, na Dynamo chodí, utkání na Střeleckém ostrově tak pro něj žádnou neznámou není. Dynamu se letos doma dařilo fantasticky a na prohry nebyli domácí fandové příliš zvyklí. Sám Fujdiar ale musel ve včerejším zápase skousnout s týmem porážku 0:2, stadion jeho Plané štěstí nepřinesl. „Mrzí to, je to škoda. Ještě po takovém výkonu, nebyli jsme horší. Oni byli favoritem, ale vyloženě horší jsme nebyli. Tím pádem to mrzí ještě víc,“ smutnil bývalý hráč Dynama. Proč Planá neuspěla? Na vině je podle Fujdiara koncovka. „Nedáváme góly. Góly u nás dává hráč, který měl šance i teď, ale nevyšlo mu to ani jednou.“

Fotbalová rodina se vším všudy. U Fujdiarů doma se slovo „fotbal“ zmiňuje často a v každém pádu. Jeho dvě dcery, Markéta a Aneta, si vzaly dva teď už také bývalé českobudějovické fotbalisty, Martina Jasanského a Petra Javorka. „Máme si co říct, ale mé rady nechtějí. (smích) Říkají, že já jsem hrál fotbal před několika lety a že teď je to úplně jiné,“ vysvětloval Fujdiar. „Fotbal je teď rychlejší, důraznější, změnily se také stadiony, hraje se na krásných pažitech. Za našich let jsme hráli i na zmrzlém terénu, když bylo šílené počasí,“ vzpomínal někdejší útočník Dynama a krátce Baníku Ostrava a Sigmy Olomouc.

Rady sice nechtějí, do chodu klubu z Plané se ale zapojují. Kromě samotného Fujdiara trénuje starší dcera s manželem Martinem Jasanským. „Ti mají na starosti přípravku. Fotbalem žijeme. Nejvytěžovanějšímu hráči Dynama v prvoligové historii dělají radost kromě míče a 22 kluků, kteří se za ním honí, také dvě vnoučata. „Starší bude sedm a chodí to první třídy, mladšímu budou v září dva roky. Mia hraje v Plané za přípravku, ale od roku a půl je s námi na fotkách. Od doby, co jsme založili dětský oddíl před zhruba pěti lety,“ upřesňuje Fujdiar. Půjde některé z vnoučat v jeho stopách? „To se uvidí, doplňuje se smíchem bývalý fotbalista.