Pět týdnů tréninku, čtyři přípravné zápasy, sedm vstřelených gólů a čtyři inkasované, soustředění v Rakousku. Fotbalisté Dynama za sebou mají letní přípravu na sezonu 2020/21, která odstartuje nedělním zápasem proti Slavii Praha. Mají za sebou přípravu, která byla krátká, intenzivní i trochu odlišná oproti přípravám v minulých letech. Nejen tím, že byla podruhé v řadě prvoligová, ale hlavně kvůli řadě omezením ve spojitosti s epidemií koronaviru, která je stále aktuální.

Začala až 20. července. V minulém roce se v té době prakticky rozbíhal ročník první ligy. Letos v červenci se ještě dohrávala skupina o záchranu v nejvyšší soutěži té samé sezony, aby se následně nedohrála.

Trenéři se museli obejít bez řady opor z posledních měsíců. Dost nových hráčů se jim ale hlásilo už na úvodním srazu. První zápas s Vyšehradem museli Jihočeši zrušit kvůli nákaze v týmu soupeře. Úvodní herní test je tak čekal až po téměř dvou týdnech tréninku. Na západě Čech se střetli s vicemistrem z Plzně. S ním prohráli 0:2. „V naší hře byly pasáže, kdy jsme byli velice spokojeni. Na druhou stranu tam byly i části, kdy tam drobné chyby byly. Plzeň je soupeř, který nás pak dokázal potrestat. My jsme ty naše příležitosti nedokázali zbytečnou zbrklostí dotáhnout do zakončení. Utkání mělo z obou dvou stran dobrou úroveň a jsem rád, že jsme ho mohli sehrát. Mrzí nás pouze to, že se nám zranil David Ledecký, a to bude pro nás v tom našem úzkém kádru určitě nepříjemnost,“ hodnotil utkání trenér David Horejš.

Ten do zápasu nasadil všechny nové i zkoušené hráče. Vyplynul z toho třeba fakt, že Brazilec Almeida z druholigového Táborska už v krajském městě dál působit nebude a jeho testy byly ukončeny. Stejně tak se ukázalo zranění Davida Ledeckého natolik závažné, že do dalších duelů v přípravě nezasáhl.

Druhý herní test čekal na svěřence trenéra Davida Horejše o týden později. Doma v tréninkovém areálu Na Složišti vyzvali v regionálním derby nováčka druhé ligy Táborsko. Rozdíl soutěže byl prokazatelný a prvoligoví Budějovičtí porazili Táborsko 4:0 po brankách Kladrubského, Basseye, Ekpaie a Havla. Trenér Horejš nebyl v zápase spokojen s prvním poločasem. Po tom druhém už byl v lepší náladě. „Druhou půli jsme zvládli mnohem lépe. Na našich hráčích byla sice patrná únava, ale dali jsme tři branky a zápas určitě splnil svůj účel,“ dodal David Horejš.

Krátce po utkání s Táborskem odjel tým na herní soustředění do Rakouska. Na poslední chvíli ho doplnili Lukáš Skovajsa, Pavel Šulc a dořešil se i přestup Matěje Valenty. U našich jižních sousedů čekaly kromě vysokohorského prostředí na Dynamo dva zápasy s tamními soupeři. V tom prvním vyzvali Černobílí tým St. Pölten a vyhráli 3:0. Po brance Ubonga Ekpaie z prvního poločasu se trefil dvakrát Pavel Šulc a hosté z jihu Čech slavili vítězství. „Začali jsme aktivně a v naší hře byly pasáže, které snesou již hodně přísné měřítko. Dali jsme gól a měli jsme tam i další velké šance a trochu mě tak mrzí, že jsme nedali více gólů. V těch situacích bychom si měli počínat lépe a šance bychom měli proměňovat,“ měl jednu výhradu k výkonu svého týmu David Horejš.

Proměňování šancí se pak ukázalo jako stěžejní i v dalším herním testu, který na Jihočechy čekal na hřišti akademie Red Bull Salzburg. Účastník uplynulého ročníku Ligy mistrů tým řádně prověřil před nadcházející sezonou. Vyhrál 2:0 a Dynamo mohlo žehrat právě na neproměněné gólové příležitosti. „Zápas měl ohromnou úroveň. Nakonec rozhodla kvalita soupeře, který dokázal proměnit své šance. Jsme moc rádi, že jsme si vypracovali velké množství příležitostí, ale mrzí nás, že jsme je nedokázali proměnit. Výkon celého týmu byl velice dobrý a dá se na něm stavět. Bohužel jsme nebyli produktivní. Až na výsledek jsme moc spokojení,“ vysvětlil trenér Dynama David Horejš s dodatkem, že věří, že tým je na nadcházející sezonu dobře připraven. Vše však ukáží až nadcházející zápasy.

Výsledky v přípravě

Plzeň - Dynamo 2:0 (1:0)
Branky: 31. Káčer, 61. Matějka.
Sestava (1. poločas): Vorel - Čolič, Novák, Havel, Kopečný - Čavoš, Valenta - Ekpai, Javorek, Jánošík - Bassey. 2. poločas: Vorel - Almeida, Talovierov, Králik, Kladrubský - Čavoš, Javorek (63. Valenta) - Brandner, Meszároš, Mršič - Ledecký.

Dynamo ČB - Táborsko 4:0 (1:0)
Branky: 7. Kladrubský (pen.), 53. Ekpai, 56. Bassey, 70. Havel (pen.).
Sestava: Vorel (46. Janáček) – Čolič (46. Kopečný), Havel, Králik (46. Talovierov), Kladrubský (46. Novák) – Valenta, Čavoš (46. Javorek) – Ekpai, Meszároš, Mršič (46. Kousal) – Brandner (46. Bassey).

St. Pölten - Dynamo ČB 0:3 (0:1)
Branky: 51. a 53. Šulc, 22. Ekpai.
Sestava (1. poločas): Vorel – Kladrubský, Králik, Havel, Skovajsa – Javorek, Valenta – Ekpai, Šulc, Jánošík – Brandner. 2. poločas: Vorel - Čolič, Talovierov, Novák, Kopečný - Čavoš, Valenta - Meszároš, Šulc (60. Kousal), Mršič - Bassey.

Red Bull Salzburg - Dynamo ČB 2:0 (1:0)
Branky: 1. Koita, 76. Daka.
Sestava: Drobný (46. Vorel) – Čolič (46. Kladrubský), Králik (82. Kopečný), Havel (64. Talovierov), Skovajsa (64. Novák) – Javorek (58. Valenta), Čavoš – Jánošík (46. Ekpai), Šulc (64. Meszároš), Mršič (82. Kousal) – Brandner (82. Bassey).