Fotbalisté Dynama České Budějovice den po úspěšném vystoupení v poháru MOL Cup podpořili dobrou věc. Hned deset hráčů A-týmu se vydalo darovat krevní plasmu. Podpořili tak spolupráci se společností Cara Plasma a připomněli tak nově vzniklý projekt #DARUJSDYNAMEM.

Jakub Hora
O akci, během které fotbalisté Dynama půjdou aktivně věnovat krevní plasmu, se hovořilo poprvé již na konci července, kdy na tiskové konferenci Dynamo a Cara Plasma představily vzájemnou spolupráci. Právě nyní došlo k její realizaci. „Spolupráce se společností Cara Plasma si moc vážíme. Je super, že se nám podařilo připravit akci, kdy velká část hráčů našeho A-týmu věnovala krevní plasmu. Po domluvě s hráči a Cara Plasmou jsme se dohodli na tom, že finanční výtěžek z odběrů budeme věnovat do našeho nadačního fondu Černobílé srdce," řekl marketingový specialista Dynama Milan Džuba.

Příjemné pocity ze spolupráce měl pochopitelně i jednatel společnosti Cara Plasma Roman Jakoubek: „Se sportovními kluby se snažíme spolupracovat dlouhodobě. V Českých Budějovicích máme naše nové centrum otevřené přibližně dva měsíce a jsem moc rád, že jsme hned od počátku navázali spolupráci s fotbalovým Dynamem. Mám velkou radost z toho, že kluci z A-týmu byli tak hodní a dorazili sem k nám darovat krevní plasmu."

Ten mimo jiné nastínil, jak takový proces odběru krevní plasmy probíhá a že se rozhodně není čeho bát. „Samotný odběr je pro lidský organismus podobně nenáročný jako odběr krve. Díky přístroji, který se nazývá separátor, dojde k oddělení krevní plasmy a krev se následně vrací zpět do těla," popisoval Jakoubek, který podotkl, že v dnešní době je darování krevní plasmy opravdu velmi důležité a potřebné: „Plasma je pochopitelně velmi vzácná tekutina. Navíc Amerika zastavila export plasmy do Evropy, takže je po ní velká poptávka a my neustále hledáme nové a nové dárce."

Své první zkušenosti s darováním krevní plasmy získali také fotbalisté Dynama. „Se Spartou jsem byl několikrát darovat krev, ale plasmu jsme dnes daroval vůbec poprvé," řekl například brankář Vojtěch Vorel. Podobně to měl i záložník Jakub Hora: „Přicházel jsem do Cara Plasmy trochu s respektem, ale rozhodně převládal pocit z toho, že dnes uděláme se spoluhráči něco dobrého. Byli jsme tu jako tým a myslím, že jsme si to užili. Nakonec jsme se i dost zasmáli."

Společnost Cara Plasma s. r. o. vznikla v dubnu 2013 jako česká rodinná firma. V Praze vybudovala nejmodernější centrum pro odběr krevní plazmy a zařadila se mezi desítku nejlepších v Evropě. Prvního dárce přivítala v pražské pobočce 11. 9. 2013. Od té doby otevřela další dárcovská centra. Vedle Prahy společnost najdete i v Jihlavě, Brně, Břeclavi a nově Českých Budějovicích. Jak společnost rostla, našla silného partnera pro svůj další rozvoj. Dnes je Cara Plasma součástí německého holdingu.

Přemýšlíte, že se také vydáte věnovat krevní plasmu? Veškeré informace o společnosti Cara Plasma naleznete na webu www.caraplasma.cz