Příprava na druhou polovinu sezony se blíží i pro tým staršího dorostu. Devatenáctka se po podzimu nachází na třinácté příčce a na jaře se bude chtít co nejrychleji vzdálit sestupovým vodám. Hodnocení podzimu a plán zimní přípravy nastínil trenér Pavol Švantner.

Jak se zpětně ohlížíte za uplynulým půlrokem?
Spokojenost není na místě, protože k té nám schází více bodů. Řekl bych, že se nám podařilo dát dohromady konkurenceschopný tým. Po herní stránce jsme rozhodně nepropadli, právě naopak. Co nás nejvíce trápilo, byla špatná koncovka, která nás trápila ze všeho nejvíce. Obrala nás o několik bodů, protože naše produktivita byla místy žalostná. Zvedlo se to až po uzdravení Martina Šplíchala, jenž vytvořil s Jakubem Rauscherem poměrně údernou dvojici. Začali jsme s nimi v útoku více bodovat a odehráli jsme několik mimořádně povedených zápasů.

Máte mužstvo na to, abyste se dokázali v druhé polovině sezony posunout na vyšší příčky tabulky?
Rozhodně si myslím, že na to máme. Na sestupové příčky nyní máme náskok šesti bodů, ale to prakticky nic neznamená. Cílem zůstává záchrana, ale pevně věřím, že můžeme hrát v první polovině tabulky. Úplně nezáleží na tom, jestli bude pátí nebo desátí, ovšem bylo by dobré, kdybychom se pohybovali na co nejvyšších příčkách tabulky.

Je podle vás po podzimu dostatečný náskok na sestupové pozice?
Bohužel, v letošním ročníku padají hned čtyři týmy, což je hodně. Určitý náskok máme, ale rozhodně to není nic, co by nás mělo uspokojit. Jak říkám, soutěž je dlouhá a šest bodů se dá stáhnout velice rychle. Potřebujeme nabrat body, abychom se sestupu co nejrychleji vzdálili. Čeká nás ještě velký boj a plno těžkých utkání.

Byla koncovka právě činností, která vás obrala o nejvíce bodů?
Stoprocentně. Úvodní zápasy jsme nedávali prakticky žádné branky a přicházeli jsme tak o plno bodů. Začalo to už prvním zápasem s Karvinou, kdy jsme měli hru ve své moci, ale nedokázali jsme toho využít. Opakovalo se to při venkovních duelech, ať už to bylo v Hradci nebo na Slovácku. V druhé polovině podzimu už to bylo lepší, tím pádem jsme získávali i více bodů. Nadále tam máme rezervy a je na čem pracovat.

Pochvalujete si spolupráci s kategorií U18, která slouží jako „B-tým“?
Bereme to jako součást našeho týmu, nerozdělovali jsme to. Pravidelně jsme až do čtvrtka trénovali hromadně, až poté jsme rozdělovali, kdo půjde za jaký tým hrát. Do devatenáctky jsme nasazovali hráče, kteří mají se soutěží zkušenosti. Mezi první a druhou ligou je velký rozdíl, takže mladší hráči dostávali více prostoru v osmnáctce. Jsem rád, že společná příprava často nesla ovoce.

Blíží se začátek zimní přípravy. Chystáte nějaké příchody či odchody?
V dnešní době je hrozně složité přivést do dorostenecké soutěže kvalitního hráče. Razíme cestu, že si chceme hráče vychovat. Pohyb v kádru nebude prakticky žádný, tým zůstane podobný tomu na podzim. Tři hráči absolvují zimní přípravu s A-týmem, což je velkou motivací jak pro ně, tak pro ostatní hráče. Někteří budou trénovat s juniorkou a jinak se budeme chystat společně s osmnáctkou.

Do přípravy s A-týmem se zapojí Mikuláš Jáša, Jakub Pařízek a Martin Šplíchal. Doporučoval jste je Davidu Horejšovi nebo si je vybral sám?
Konzultujeme to s trenéry hlavního týmu, zajímá je, jak se komu daří. Řekl bych, že je to odměna za jejich výkony, zaslouží si to. Doufám, že je to bude motivovat k ještě tvrdší práci a lepším výkonům.

Jak bude probíhat zimní příprava?
Začínáme osmého ledna a připravovat se budeme v domácích podmínkách. Hned třináctého nás čeká přípravné utkání s Jihlavou, což je zatím nejlepší tým druhé ligy. Následně nás čeká duel se Spartou a soustředění v Třeboni. Ještě před začátkem soutěže máme další přípravné zápasy a dvacátého čtvrtého února nás čeká první jarní kolo v Olomouci.