Uhráli druhé místo. Nasbírali dvaatřicet bodů a jen pět gólů je dělí od vedení v divizní skupině A. Fotbalisté B-týmu českobudějovického Dynama mají za sebou premiérový podzim v divizní soutěži, ve které si po zrušení juniorské ligy vedli nad očekávání dobře. Přes zimní přípravu se budou chtít co nejlépe připravit, aby na jaře mohli pokračovat ve výkonech, které předváděli na podzim. „Blíží se Vánoce. Je třeba také vypnout a užít si rodinu a vše s tím spojené. S kolegou Petrem Skálou bychom chtěli všem popřát krásné prožití vánočních svátků,“ říká jeden z dvojice trenérů B-týmu Jaromír Plocek.

Pojďme se za podzimem trochu ohlédnout. S jakým očekáváním jste do sezony vůbec vstupovali?
Vůbec jsme nevěděli do jaké soutěže jdeme, protože jsme hráli juniorskou ligu a to je diametrálně odlišná soutěž. Tady se setkáváme s chlapi a diváky okolo hřiště a hlavně se hraje o body do tabulky. Juniorská soutěž byla uzavřená. Chtěli jsme podávat dobré výkony, protože jsme béčko SK Dynamo České Budějovice a tím se musíme prezentovat.

Vyplnilo se to?
Jsme moc rádi za to, kolik máme bodů a na jaké pozici se momentálně nacházíme. S kolegou jsme také moc rádi, v jakém počtu jsme mohli trénovat a hlavně jak kluci přistupovali k tréninkům a utkáním.

Jak jste vůbec tým na divizi skládali?
Základ týmu tvořili hráči, kteří hráli juniorskou ligu a přišli nám hráči, kteří byli dorazoví v dorostu. Velké díky patří také klukům z našeho A-týmu, kteří nám vždy svým přístupem a předvedenou hrou pomohli.

Jak jste spokojeni s umístěním a počtem bodů?
S kolegou Petrem Skálou jsme spokojeni s umístěním v tabulce a také s tím, kolik se nám povedlo získat bodů. Do každého utkání jsme šli s tím, že chceme podat co nejlepší výkon a bodovat, protože jsme rezerva prvoligového klubu a musíme se také podle toho prezentovat na hřišti i mimo něj a být pokorní ke každému soupeři.

Když pomineme výsledky a umístění... Jak jste spokojení s prací a přístupem hráčů během podzimu?
Musíme kluky pochválit a poděkovat za jejich přístup v trénincích, za jejich docházku. Někteří studují, někteří už pracují a nemají to lehké. My jsme se jim naopak snažili vyjít maximálně vstříc, aby si mohli plnit všechny své povinnosti.

Teď k té sezoně. Jaký zápas byl podle vás nejlepší?
Podle nás bylo nejlepší domácí utkání s týmem Přeštic (2:2, na penalty 3:5). Toto utkání mělo náboj a vše co má mít.

Které vás naopak nejvíc mrzí?
Mrzí nás první utkání v Klatovech. Tam jsme propadli (1:3). Tenkrát jsme se vlastně seznamovali se soutěží. Pak nás hodně mrzí domácí zápas s Katovicemi (0:4). Musím však být objektivní a říci, že Katovice vyhrály zaslouženě, protože jsme to utkání nezvládli. Pro naše kluky to byla zase pěkná škola, jak se takové utkání před diváky a v atmosféře má hrát.

Jakou kvalitu má vůbec divize? Je přínosná pro mladé hráče?
Soutěž je pro naše kluky, kteří jsou hodně mladí, přínosem v tom, že se seznámí s dospělým fotbalem. Zjistí, jak to tam chodí a jak se vlastně hraje. Je to diametrálně jiná soutěž, než juniorská liga. Ale to se budu opakovat.

Jsou Přeštice oprávněným lídrem soutěže?
To nechci úplně hodnotit. Na tuto soutěž mají velmi kvalitní tým, trenéra a zázemí kolem celého mužstva. V divizi jsou ale i jiná mužstva, které mají svou kvalitu a budou hrát na jaře o postup do ČFL.

Viděli jste na některých hráčích během podzimu výkonnostní růst? Má některý z nich na to, aby naskočil do áčka?
Od prvního utkání kluci udělali posun, ale pořád děláme hloupé chyby. Nechci říkat, jestli někdo má teď jít do áčka. Naši kluci mají před sebou velkou motivaci, aby dostali příležitost od trenérů z áčka, aby s nimi mohli jít do tréninku a vyzkoušet si, jaké to je být v profi fotbale. Další krásná škola pro naše kluky je ta, když nám přijdou kluci z prvoligového týmu pomoci. Vždy jim říkáme: koukej se, jak se připravuje a co dělá v utkání profi hráč.

Jaký program máte aktuálně po sezoně?
Minulý týden jsme ještě měli tréninky, ale to už je takové udržení a zpestření. Zahráli jsme si beach volejbal a fotbálek. Hráčům jsme rozdali tréninkové plány, aby přes dovolenou něco dělali. Potřebují si ale také odpočinout a dohnat vše, co mají ve svém soukromém životě. Blíží se Vánoce, tak si také užijí své rodiny a ne mě a kolegu Petra Skálu.

Často se v minulosti stávalo, že hráči odcházeli z juniorského týmu do Rakouska a jiných nižších soutěží. Udržíte tým pohromadě nebo máte signály, že se bude něco měnit?
Věříme, že nám kluci zůstanou pohromadě a budeme mít možnost trénovat ve stejném počtu, jako jsme měli v podzimní části.

Vzhledem k tomu, že jste druzí, můžete pošilhávat po postupu do ČFL. Děláte to?
Umístění je moc pěkné, ale je to pouze momentální stav. Na jaře může být vše zase úplně jinak a ve fotbale nikdy nevíte, jak to bude. Netlačíme na kluky a nedáváme jim cíl, že je povinnost se pokusit o ČFL. Samozřejmě je to zase o třídu jiná soutěž a jiná kvalita, ale my jsem moc rádi za to, že kluci mají partu a chodí na tréninky v počtu, v jakém jsme byli. Teď mají dovolenou a užijí si i jiné hodnoty života, než je jen fotbal. Blíží se Vánoce a je třeba také vypnout a užít si rodinu a vše s tím spojené. S kolegou bychom chtěli všem popřát krásné prožití Vánočních svátků a co hlavně potřebujeme všichni, to je zdraví. Pak jde vše snáze. Ještě bych chtěl poděkovat našemu masérovi Vencovi Kolářovi, vedoucímu mužstva Honzovi Čapkovi a doktorům panu Nevšímalovi a panu Šustrovi.