Fotbalisté Dynama České Budějovice se ve 12. kole Gambrinus ligy dočkali první letošní výhry. Na svém hřišti porazili Příbram 4:1, když dvě branky vstřelil kapitán Roman Lengyel, tu třetí Zdeněk Ondrášek. V závěru ještě skóroval Michal Klesa. Utkání rozhodlo již prvních sedm minut, do kterých vměstnal Lengyel oba své zásahy. Za hosty pouze snižoval Koukal. Jihočeši předvedli svůj letošní nejlepší výkon a po zásluze si z utkání odnášejí tři body.

V základní sestavě Dynama se poprvé představil mladý František Němec, na postu pravého obránce se znovu objevil Grigorij Čirkin. Vstup Jihočechů do zápasu byl vskutku neskutečný. Již ve třetí minutě rozehrál Rudolf Otepka trestný kop, míč se po skrumáži ve vápně odrazil k Romanu Lengyelovi, který uklidil míč k tyči – 1:0.

Jenže to nebylo všechno. O čtyři minuty později nejprve Rudolf Otepka v obrovské šanci mířil do dobře postaveného brankáře Hrušky. Následný rohový kop rozehrál stejný hráč přímo na hlavu českobudějovického kapitána Romana Lengyela, a ten do stejného místa jako v prvním případě zvýšil již na 2:0. Dynamo bylo na koni. Po jedné z rychlých akcí centroval z levé strany Sandro a Němcovi chyběly k první ligové brance centimetry.

Po bleskovém úvodu se hra uklidnila a šancí na chvíli ubylo. Ale ve 42. minutě se již domácí znovu radovali. Po neúplně povedeném signálu vrátil míč do šestnáctky Javorek, tam si ho zpracoval Zdeněk Ondrášek a z hranice malého vápna určil poločasové skóre – 3:0. Ještě před odchodem do kabin stihla domácí tým nepříjemnost. Kvůli zranění musel ze hřiště odstoupit Machovec a nahradil ho rekonvalescent Borislav Simič.

I úvod druhé části se více vydařil domácím. V 53. minutě Jihočeši předvedli krásnou akci. Otepka na půlce posunul míč rozběhlému Němcovi, ten poslal míč krásnou „šajtlí“ na volného Ondráška, který obešel Hrušku, ale odkrytou branku netrefil. Dynamo na hřišti dominovalo, po dalším brejku hledal Klesa své spoluhráče ve vápně marně. Svěřenci trenéra Vavrušky byli zcela bezradní. To se pochopitelně nelíbilo hrstce příbramských příznivců, která opakovaně vyvolávala slogan – Davide, co to je…

Jihočeši se bavili fotbalem, dvakrát pálil Klesa, první střelu zlikvidoval Hruška, ta druhá skončila vedle jeho pravé tyče. Při chuti byl i sváteční střelec Čirkin, jeho pokus skončil těsně vedle Hruškovy svatyně. Příbram se poprvé vážněji přihlásila o slovo až po sedmdesáti minutách hry. Koukal byl sice tísněn Lengyelem, přesto dokázal zakončit a Křížek musel jeho pokus vyškrábnout na roh.

V 80. minutě byl blízko hattricku českobudějovický kapitán Lengyel. Z půlícího kruhu se vydal až k vápnu soupeře, kde si narazil s Javorkem, ale střelu z první namířil pouze do Hrušky. Stejně se vedlo i o chvilku později Otepkovi, který únik dva na nikoho zakončil střelou do dobře postaveného brankáře Středočechů. Hosté snížili v 89. minutě, když nadvakrát Křížka propálil Zdeněk Koukal. Ale poslední slovo měli opět Jihočeši. V poslední minutě se z otočky prosadil Michal Klesa a stanovil konečné skóre na 4:1.

Pecka Luboš (81.)
Legenda: G - góly, AS - asistence, SB - střely na bránu, SM - střely mimo, ST - střely do tyče, RH - rohy, OF - ofsajdy, FL - fauloval, FN - faulován, ŽK - žluté karty, ČK - červené karty

František Cipro (trenér Dynama): "Skoro po každém zápase doma i venku jsem říkal, že se trápíme spíše psychicky. Nedokázali jsme proměňovat šance a nedávali jsme góly. I když jsme třeba hráli dobře, tak se nám naše hra po inkasovaném gólu rozsypala. Dneska nám pomohly ty dva rychlé góly. Především po tom prvním to z hráčů očividně všechno spadlo a rázem to vypadá, že jsou na hřišti úplně jiní fotbalisté. Takovéhle zápasy, kdy vám to tam padá, se prostě hrají. Dnes to bohužel pro hosty odnesla Příbram."

David Vavruška (trenér Příbrami): "Věděli jsme, že Budějovice budou dnes hrát zápas o život a že budou potřebovat nutně vyhrát. To se také potvrdilo. Soupeř vletěl do zápasu mnohem lépe a pomohli mu dvě standardní situace, které jsme nezvládli ubránit. Od té doby jasně dominoval, zaslouženě vyhrál a není co hodnotit. My můžeme domácím pouze pogratulovat k dobrému výkonu."