Fotbalisté Dynama České Budějovice rychle zapomněli na dlouhou sérii bez vstřelené branky a na domácím stadionu porazili neškodnou Opavu vysoko 4:1. Výbornou fotbalovou podívanou začal již ve třetí minutě David Lafata, když zužitkoval skvělou přihrávku Marka Kuliče. David přidal ještě druhou branku v zápase (desátou v sezoně) a upevnil si první místo mezi střelci Dynama. Marek Kulič nezůstal pozadu a přidal také dvě branky!

Omlouváme se za neuskutečněnou online reportáž.

Kouč domácích, Pavel Tobiáš, nemohl počítat s Martinem Vozábalem a Jaroslavem Chlebkem, kteří obdrželi v Olomouci čtvrtou žlutou kartu. Do ligového boje nasadil lodivod jihočeského týmu celkem tři útočníky. Vozábala nahradil na místě pravého záložníka Jan Gruber, Ivan Dvořák se postavil na post defenzivního středopolaře místo Chlebka. V útoku tak opět mohla čarovat úderná dvojice Lafata - Kulič.

Opavští odehráli pět utkání během dvou týdnů a na jejich výkonu se tento fakt promítl na celé čáře. Jihočeši ve čtyřech zápasech za sebou nezvítězili a ve třech duelech nedokázali rozvlnit soupeřovu síť. České Budějovice s ničím neotálely a do soupeře z Opavy se pustily s obrovským elánem. Slezané se nestačili ani rozkoukat a v 1. minutě se zrodila zajímavá situace před Vaškovou bránou - Gruber zakombinoval s Pončákem, který ideálně vysunul Kuliče, ale jeho nebezpečnou přihrávku odvrátil na rohový kop hostující Loučka. Ve 3. minutě si agilní Jihočeši vypracovali gólovou šanci, kterou táhl po levé straně Jaromír Plocek. Hbitý záložník našel dobře postaveného Kuliče, ten balon přiťukl k volnému Davidu Lafatovi a budějovický kanonýr neomylně poslal míč do opavské sítě.

Opavští evidentně nestačili na aktivitu domácího mančaftu a v 8. minutě mohli být opět na kolenou. Gruber přesprintoval Chlebka po pravé straně, nacentroval na Lafatu, ale míč stačili se štěstím zablokovat opavští obránci. O čtyři minuty později posadil Plocek centr na hlavu aktivního Grubera, ale hostující gólman si s jeho pokusem věděl rady. V 17. minutě dali o sobě vědět i hosté. Metelka přihrál Zbyňku Pospěchovi do nadějné situace, pomezní rozhodčí zastavil celou akci zdviženým praporkem. Dvě minuty nato se prosmýkl Kulič po levé straně, ale svoji střelu poslal pouze do boční sítě vedle pravé tyče. Ve 22. minutě se proháčkoval do velkého vápna aktivní Adam, hostující obránce Loučka ho v pokutovém území nešetrně srazil a sudí Jiřík nařídil pokutový kop pro jihočeský celek. Na značku pokutového kopu se postavil Marek Kulič a svojí razantní střelou k pravé tyči zvyšoval na 2:0 pro domácí mužstvo.

Ve 24. minutě obešel dva protihráče neúnavný Adam, jeho přihrávku však zastavila píšťalka hlavního rozhodčího z důvodu postavení mimo hru. Ve 26. minutě se Lafata předvedl podobným způsobem jako Adam, českobudějovický ostrostřelec poté rozvlnil boční síť opavské brány. Hosté ze Slezska korunovali svůj bezradný výkon střelou Svitáka, jenž se prezentoval pokusem směřující k nebesům. Ve 39. minutě se naskytl divákům pohled na nečekané provedení standardní situace - Homoláč přistrčil balon na Adama, který krásnou uličkou našel Kuliče, na jehož centr si nejvýše naskočil David Lafata. Vášnivý rybář jen orazítkoval pravou tyč Vaškovy svatyně. O dvě minuty později si dva pilíří útočné řady vše vynahradili. Kulič se nádherně uvolnil, poté přistrčil Lafatovi, který nechytatelnou ránou poslal budějovickou družinu do tříbrankového vedení. Okamžitě po vstřelení gólu zahrával Tichota přímý kop, na který si výborně naskočil Sviták a Kafka se stačil pouze ohlédnout za nechytatelným míčem - 3:1. Ve 44. minutě mohlo být veseleji - Lafata perfektně vysunul Grubera, ale rychlý útočník ve stoprocentní šanci selhal a nechal tak vyniknout opavského Vaška. Na konci první půle se ještě připomněl Lukáš Adam, když přímý kop zakroutil kolem levého rohu hostující brány.

Hosté potvrdili mizerný výkon i ve druhém poločase. Neúnavní Jihočeši se stále dostávali na dostřel opavské svatyně. V 54. minutě vystřihl Pončák parádní dělovku z osmnácti metrů, jeho statečný pokus mířil nad opavské břevno. O deset minut později zasprintoval Plocek, vybídl ke skórování Dvořáka, který našel lépe postaveného Adama, Vašek se ale nenechal překvapit. V 67. minutě vyslal sám pěknou střelu černobílý bojovník Dvořák, Vašek ale stál na místě.

V 70. minutě byl sražen ve středu hřiště Lafata, hlavní rozhodčí ponechal výhodu, ze které těžil neúnavný Kulič. Nasadil sólo přes půl hřiště, načež si výtečně poradil s gólmanem Vaškem a z těžkého úhlu se mu nakonec povedlo zasadit čtvrtý úder do opavské klece. V 81. minutě vypálil nejlepší hráč na trávníku Marek Kulič, jeho prudká rána se ale mezi tři tyče nevměstnala. V 89. minutě skvěle vybojoval míč Adam, předložil Plockovi, který se efektně uvolnil, hostující Vašek si s ošemetnou situací s přehledem poradil. Na konci celého klání se symbolicky pokusil o střelu Dort, jeho rána ale směřovala vedle Kafkovy brány. Sudí Jiřík, který odpískal domácím patnáct ofsajdů, následně ukončil konec pohledného zápasu.

Opavští podali bezradný výkon, který byl možná ovlivněn velice rychlým gólem, kdežto Českobudějovičtí se naopak předvedli jihočeskému publiku výborným výkonem, kterým se zaslouženě posunuli na šestou příčku ligové tabulky.

Statistiky zápasu

JMÉNOSTŘELY NA BRANKUSTŘELY MIMOFAULYROHYOFSAJDY
Střela pravou nohou Střela levou nohouStřela hlavou Střela pravou nohouStřela levou nohou Střela hlavouFauloval FaulovánZleva Zprava